Abone Ol

Dört Milyon Kişi Günde15 Lira ile Yaşamaya Çalışıyor

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ‘’Resmi verilere göre Türkiye’de günde 34 TL’den az geliri olan 12 milyon 267 bin kişi var.

Dört Milyon Kişi Günde15 Lira ile Yaşamaya Çalışıyor

Türkiye'de sürekli yükselen fiyatlar vatandaşların alım gücünü düşürdükçe düşürüyor. Geçinebilmek için markaya değil fiyata bakan vatandaşlar, dokunsan ağlayacak durumdu.

Çocuğu bir şey ister diye evladını markete götüremeyen de var, açlıktan ölmemek için yiyor, örtünmek için giyiniyoruz diyen de...  Marka ürünleri seyredip, en ucuz ürünü alıp evine gidenler de yarı aç yarı tok yatağa girdiklerini çekinmeden söylemeye başladı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şahin de, yoksullaşan Türk halkının acı tablosunu ortaya koydu. Şahin,  resmi verilere göre Türkiye‘de günlük 34 liradan az geliri olan 12 milyon 267 bin kişi olduğunu belirterek günde 15 lira geçinmeye çalışan 4 milyon 157 bin kişinin olduğunu açıkladı.

Müzeyyen Şevkin, 1 Ocak-18 Mart ara­sında icra ve iflas daireleri­ne 2 milyon 290 bin yeni dosya geldiğini, toplam dosya sayısının da son bir yılda 1 milyon 263 bin adet artarak 23 mil­yon 524 bine ulaştığını söyledi. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 200 milyon lira daha artarak 27.6 milyar lira oldu.

"SİZİ YOKSULUN AHI DEVİRECEK"

Şevkin, ‘’Resmi verilere göre Türkiye’de günde 34 TL’den az geliri olan 12 milyon 267 bin kişi var. Türkiye’nin en yoksulları günde 15 TL’ye geçinen 4 milyon 157 bin kişi, sürekli yoksulluk içinde olanlar ise 11 mil­yon 216 bin 601 kişi” dedi.

"Bir avuç saray oligar­kından başka herkes borçlu” diyen Şevkin, “Vatandaşların sadece bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borcu 1 trilyon 52 milyar liraya ulaştı. Takipteki borçlar ise 58 milyar lirayı bulu­yor" bilgisini verdi.

CHP milletvekili Mü­zeyyen Şevkin şunları söyledi:

“Hazine’nin en son yaptığı ve yıllık faizi yüzde 8.63’e kadar yük­selen dış borçlanmada ol­duğu gibi, çok yüksek reel faizler ödemeden dı­şarıdan borçlanmakta zorlanan Türkiye ekonomisinin ge­lecek 12 aylık dönemde ödemesi gereken dış borç miktarı 171.6 milyar dolardan 174 milyar dolara yükseldi. Bir avuç tefeciye tüm muslukları açıyorsunuz ama faturasını 84 milyonun sırtına yüklüyorsunuz. Türkiye’nin kaynak­larını bu kadar hovardaca harcamaya hakkınız yok. Bunun hesabı elbette sorulacak. Yoksulun ahı elbette bir gün sizi devirecek.”