Abone Ol

Trump bu kez FOX News ile kavga ediyor

ABD'de cumhuriyetçiler arasındaki başkan adaylığı yarışında tansiyon yine yükseldi. Gerilimin merkezinde şu an anketlerde açık ara önde olan Donald Trump var.

Trump bu kez FOX News ile kavga ediyor

Trump kendisine karşı ön yargılı olmakla suçladığı Fox News'in tartışma programına katılmayacağını açıkladı. Rakipleri Trump'ı ringden kaçmakla suçluyor.

ABD'de Cumhuriyetçi başkan adaylarından Donald Trump, yarın lowa'da Cumhuriyetçi adaylar arasında yapılacak ve Amerikan Fox kanalının canlı yayınlayacağı tartışma programına katılmayacağını açıkladı.


ABD'de 1 Şubat'ta Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başlayacak "başlanlık yarışı" öncesinde Cumhuriyetçi adaylardan Donald Trump, Fox kanalını protesto edip ön seçimlerden önceki son açık oturuma katılmayacağını belirtti.

Yarın Fox TV ile Google'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek "tartışma" programına katılmayacağını açıklayan Trump, gerekçe olarak "kanalın spikerlerinden Megyn Kelly'nin, geçtiğimiz ağustos ayındaki bir canlı yayında kendisine taraflı sorular sormasını" gösterdi. Kelly, yarın yapılacak canlı yayında da moderatörlerden biri olacak.

Kamuoyunda "şaşkınlıkla" karşılanan bu kararın ardından Trump, Twitter hesabından "Ben olmadan Fox'un reytingi de olmayacak" açıklamasını yaptı. Kısa bir süre sonra ise kanalın yetkililerinden "Trump'ın başkan olması halinde kabineye kendi Twitter takipçilerini yerleştirmeyi düşündüğü" şeklinde mizahi bir cevap geldi. Trump ise bu açıklamayı "çocukça" bulduğunu dile getirdi.

Bu arada, bir diğer Cumhuriyetçi başkan adayı Teksas Senatörü Ted Cruz, Trump'ı "Kelly'den korkmakla" suçladı ve onu bire bir canlı yayında tartışmaya davet etti.

Tartışmaların odağındaki isim Trump

Daha önce de New Yorklu ünlü emlak zengini Trump'ın kamuoyunda "şaşkınlıkla karşılanan" veya "tepki toplayan" açıklamaları tartışmalara neden olmuştu. Bir başka Cumhuriyetçi başkan adayı olan Carly Fiorina'yı kastederek, "Şu yüze bakar mısınız? Bu mu size başkanlık edecek?" ifadelerini kullanan Trump, özellikle kadınlardan büyük tepki toplamış, kısa zaman içinde sözlerine "açıklık" getirmek zorunda kalmış ve kastının "Fiorina'nın kadın olması değil, onun kişiliği olduğunu" iddia etmişti.

Yakın zaman önce Dordt Koleji'nde taraftarlarına yaptığı bir konuşmada "5. Cadde'nin ortasında durup birini vursam yine de beni destekleyenler benden vazgeçmez" diyen Trump'a hemen her kesimden tepki gelmiş, Trump ise "elbette şaka yapıyordum" sözleriyle tepkileri hafifletmeye çalışmıştı.

Geçtiğimiz aralık ayı sonunda NBC kanalında katıldığı bir programda bir başka Cumhuriyetçi başkan adayı Jeb Bush hakkında "Bush ailesinin utancı" olduğunu iddia etmişti. Programdan bir gün önceki bir konuşmasında ise Bush, Trump için "iğrenç biri" ifadelerini kullanmıştı. İkili arasındaki gerilim halen devam ediyor.

Trump, aralık ayındaki bir canlı yayında hakkında "birazcık manyak" dediği ve anketlerde en önemli rakibi konumundaki Cruz ile birçok kez karşı karşıya gelmiş, en son MSNBC'deki bir programda "Cruz yalancı ve iğrenç bir adam" ifadelerini kullanmıştı.

Iowa'daki ön seçimler yaklaşırken Cruz ile Trump arasındaki gerginlik artmış gözüküyor. Geçtiğimiz pazartesi günü CNN'deki bir programda Cruz'un "kirli biri" olduğunu savunan Trump, Cruz'un Kanada doğumlu olmasının da önemli bir handikap olduğu görüşünü sık sık dile getiriyor.

Trump, bir başka Cumhuriyetçi başkan adayı Florida Senatörü Marco Rubio için de "hafif siklet" ifadesini kullanmış, Rubio da cevaben Trump'ın "alıngan ve güvensiz" olduğunu iddia etmişti.

Hemen her politik konu veya figürle ilgili açıklamasında kamuoyunda yeni bir tartışmaya yol açan Trump'ın bu "performansının" başkanlık yarışını nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günler gösterecek.

Ülke genelin kapsayan anketlerde, Cumhuriyetçi adaylar arasında Trump yüzde 36, Cruz yüzde 19 ve Rubio yüzde 11 ile ilk üç sırada yer alıyor.