Abone Ol

Diyanet'ten eşe dosta torpilli Hac kıyağı: Özel aşçı bile götürmüşler!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, kuraya girmeden özel bir tur şirketiyle hacca gidenleri Suudi Arabistan'a şikayet ettiği iddia edilirken, Diyanet'in eş, dost, akrabaya ayrıcalık tanıdığı ortaya çıktı. Çok sayıda Diyanet yöneticisi ve eşlerinden oluşan hac kafilesi için Türkiye’den özel aşçı ve servis elemanı götürüldüğü bildirildi

Diyanet'ten eşe dosta torpilli Hac kıyağı: Özel aşçı bile götürmüşler!

Ticari vize ile hacca giden yurttaşları kuraya girmediği için Suudi Arabistanyetkililerine şikâyet ettiği kaydedilen Diyanet İşleri Başkanlığı, kuraya katılmayan ve sıraya girmeyen yüzlerce kişiyi hacca götürdü.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre 2024 yılına yönelik hac verileri, toplam 2,5 milyon kişinin hacca gitmek için kuraya girerken Diyanet yöneticilerinin eş, dost ve akrabalarının, “Mücamele” vizesi ile hacca götürüldüğünü ortaya koydu.

ALİ ERBAŞ'IN KIZI VE KARDEŞİ KURAYA GİRMEDİ

2023 yılında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kızı ve kardeşi Metin Erbaş’ı kuraya sokmadan hacca götürdüğü öğrenilen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Kayırmacılık” geleneğini 2024 yılında da sürdürdüğü belirlendi.

Diyanet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Mücamele vizesi alınan 200’den fazla kişi 9 Haziran’da Suudi Arabistan'a gönderildi.

ÖZEL SUİT ODADA KALDILAR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşi ve yeğeninin yanı sıra çok sayıda akrabası da listede yer aldı. İsmi Sağlık Bakanlığı’ndaki yolsuzluk iddiaları ile anılan ve Bekir Bozdağ’ın eski özel kalemi olan Mehmet Çakırtaş’ın da listede yer aldığı belirlendi. Listeleri, Erbaş’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Güçlü’nün bizzat takip ettiği aktarıldı.

Diyanet kaynakları, Seher Erbaş'ın 2024 yılında üç defa Suudi Arabistan'a gittiği, VIP umre nedeniyle özellikle fotoğraf vermediğini iddia etti. Ali Erbaş ve Seher Erbaş’ın, Mekke'de yer alan Din Hizmetleri Ateşeliği’nde kendilerine tahsisli özel suit odada kaldığı öne sürüld