MedyaFaresi MedyaFaresi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 vatandaşımız koronavirüsten hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, " Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs'ten hayatını kaybetti" diye konuştu.

Eklenme: 25 Mart 2020 11:41 - Güncelleme: 25 Mart 2020 11:44

Çavuşoğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Dün akşam itibariyle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi getirdik. Sudan'da da öğrencilerimiz gelmek isteyen öğrencilerimizi getirdik. 14 günlük karantinaya alındılar. Bu bir küresel salgın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da lütfen mecbur olmadıkça dışında dışarın çıkmayın. Bir ihtiyacınız olduğunda misyonlarımıza haber verin.

Ülkelerin Dışişleri Bakanları ile bazen ticaretle ilgili, bazen vatandaşlarımızın durumu ile görüşmeler gerçekleştirdik. Birçok ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbı malzeme gönderdik. Bir fon oluşturması için teklif verdik.

Dünyanın en zengin değil ama en cömert ülkesiyiz. Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla iş birliği içinde olması gerekiyor. Devletimiz bir karar alırken vatandaşlarımıza ceza olsun diye almıyor, amacımız vatandaşlarımızın can sağlığı. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmamalı, devletimiz gerekli desteği veriyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyeti var, yeter ki onlar çıkmasınlar. Son günlerde bunu da suistimal edenler var, video çekenler yapanlar oldu. Bu duyurudan haberi olmayan yaşlı vatandaşlarımız var.

İşi olmayan vatandaşlarımızın da sokağa çıkmaması gerekiyor hem yurt içinde hem de yurt dışında. Her gün yeni bir açıklama yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 100 milyar liralık paket açıkladı. Vatandaşlarımızın bu süreçten en az hasarla geçirmesi için devletimiz elinden geleni yapıyor. Tedbir alınıyor. "