Abone Ol

Dilipak Erdoğan'a Sordu: Mursi'den Sisi'ye, Oradan Nereye?

Haber Vakit yazarı Abdurrahman Dilipak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinde daha önce 'darbeci' dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesi hakkında yazdı.

Dilipak Erdoğan'a Sordu: Mursi'den Sisi'ye, Oradan Nereye?

Habervaktim yazarı Abdurrahman Dilipak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinde daha önce 'darbeci' dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesi hakkında, "Katarda bu buluşmanın bir adım sonrası, Türkiye, Mısır, Suriye arasında bir dostluk maçı şeklinde 3 ülkede bir turnuvaya dönüşebilir mi? Olmaz olmaz deme olmaz olmaz. Birileri HDP ile bile temas sağladığına göre, olmaz olmaz deme olmaz olmaz" görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin davetine icabetle, Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışı dolayısıyla liderlere verilecek resepsiyona katıldı. Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile selamlaştı. 

Erdoğan'ın 2013'teki Mısır askeri darbesinden  sonra iki ülke arasındaki ilişkileri kestiği ve hakkında "tiran", "katil", ve "darbeci" gibi ithamlarda bulunduğu Sisi ile el sıkışma fotoğrafı, kısa sürede sosyal medyada tepki topladı.

Mısır'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler destekçileri tarafından kullanılan "Rabia" simgesini yapan Erdoğan'a sosyal medyadan, "Darbeci Sisi değil mi bu", "Rabia'ya ne oldu?" gibi sorular sorularak tepki gösterildi.

Abdurrahman Dilipak yaşanan görüşmeye ve "Rabia" yorumlarına, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. "Rabia işaretini bir Türk grafiker hanım çizdi ve kısa sürede tüm dünyada bilinen ve kullanılan bir sembole dönüştü" diyen Dilipak, "Sonra bu topraklarda şekillenen bu sembol, muhteva değişikliğine uğradı ve başladığı ülkede bitti" ifadesini yazdı.