Abone Ol

Dezenformasyonla mücadelede bugüne kadar bine yakın yalan haber çürütüldü

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bugüne kadar bine yakın yalan haberi çürüterek; 72 kapsamlı Dezenformasyon Bülteni yayımladı.

Dezenformasyonla mücadelede bugüne kadar bine yakın yalan haber çürütüldü

Sosyal medya ağları, televizyonlar, gazeteler ve ulusal-uluslararası basında her gün binlerce haber içeriği üretiliyor. Üretilen içeriklerle beraber, söz konusu içeriklerden hangilerinin ne kadar doğru ve şeffaf olduğu öne çıkıyor.

Bu noktada Prof. Dr. Fahrettin Altun’un başkanlık ettiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 6 ay önce devreye soktuğu ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ aracılığıyla toplumun doğru bilgiye hızla ulaşmasını hedeflendi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bugüne kadar bine yakın yalan haberi çürüterek; 72 kapsamlı Dezenformasyon Bülteni yayımladı.

 

KURULAN SİSTEMLE BİRÇOK YALAN İHBARIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

İletişim Başkanlığı’nca ek olarak e-Devlet ve mobil uygulama ile vatandaşların yalan ihbarı bildirecekleri bildirim sistemi kuruldu.

Bu sistem ile birlikte birçok yalan haber ihbarının da önüne geçildi. Bu kapsamla şubat ayından bu yana 10 bin 500 yalan ihbarı yapılırken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik çirkin saldırılara vakit kaybetmeden cevap veren yoğun bir kamu diplomasisi faaliyeti de yürütüldü.

Ek olarak bununla birlikte, başkanlık sözde Ermeni soykırımı yalanı ve terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik yürüttüğü faaliyetlere karşı Türkiye’nin tezlerini küresel ve ulusal kamuoyuna iletecek faaliyetler gerçekleştirdi.

Medya alanında birçok ülke ile yürütülen uluslararası anlaşma süreçleriyle Türkiye’nin kurduğu iş birlikleri güçlendirildi.

6 MİLYON 180 BİN BAŞVURU YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne geçtiğimiz yıl 6 milyon 180 bin başvuru yapıldı. Medyatava'da yer alan habere göre; deprem döneminde CİMER’e deprem acil hattı kurulurken; vatandaşlardan gelen 1,5 milyona yakın başvuru ivedi bir şekilde cevaplandırılarak başvuru sahiplerinin mağduriyetleri de giderildi.