MedyaFaresi MedyaFaresi

Devletin resmi ajansı AA, "Bahoz Erdal öldürüldü” diye haber geçti, kimse doğrulayamadı

Anadolu Ajansı, PKK’nın elebaşlarından ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin'in aracının Suriye’de havaya uçurularak öldürüldüğünü duyurdu.

Eklenme: 10 Temmuz 2016 06:37 - Güncelleme: 10 Temmuz 2016 06:44

Anadolu Ajansı, Suriye’de rejime karşı savaştığı belirtilen daha önce adı pek duyulmamış Tel Hamis Tugayları’na dayanarak terör örgütü PKK’nın elebaşlarından ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin'in aracının Suriye’de havaya uçurularak öldürüldüğünü duyurdu.

Tel Hamis’in Sözcüsü olduğu belirtilen Halid el Hasekavi, Fehman Hüseyin'in öncekiakşam 20.30 sıralarında Himo beldesinden Kamışlı’ya giderken hedef alındığını söyledi. Fehman Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğünü belirten Hasekavi, Suriye ve Türkiye halkına ‘müjde’ olarak nitelendirdiği bu operasyonun uzun süren takip sonrası gerçekleştiğini de ifade etti.

Hasekavi, PKK terör örgütünün Suriye topraklarında işgalci olduğunu da bildirerek AA’ya şunları söyledi:

"Beşar Esad rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan PKK'nın bu üst düzey yöneticisine dönük gerçekleşen operasyonu Suriye şehitlerine, gazilerine ve Suriye zindanlarında işkence gören şerefli Suriye halkına armağan ediyoruz."

Ancak bu noktadan sonra haber tam bir muammaya dönüştü.

Ankara’daki istihbarat ve güvenlik kaynakları “Bahoz Erdal’ın Suriye’de öldürülmesiyle ilgili” yorum yapmaktan kaçınırken, herhangi bir doğrulama ya da yalanlama almak mümkün olmadı.

‘Bahoz Erdal’ın bombalanan aracı olduğu söylenen bir görüntü de paylaşıldı.

KÜRT MEDYASI: DOĞRU DEĞİL

Kuzey Irak’taki Kürt medyasında da bu haber hemen manşetlere çıktı. Ancak kısa süre içinde terör örgütü PKK’nın silahlı kanadı HPG (Halk Savunma Güçleri) kaynak gösterilerek verilen haberlerde “Bahoz Erdal yaşıyor” bilgisi paylaşıldı.

Reuters haber ajansı da “AA’nın geçtiği Bahoz Erdal haberi”ni doğrulatamadıklarını abonelerine duyurdu.

EN KANLI EYLEMLERİ YÖNETTİ

Terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Suriye uyruklu Bahoz Erdal kod isimli Fehman Hüseyin, Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından sonra Murat Karayılan ve Cemil Bayık’la birlikte 1999 yılından itibaren örgütün kontrolünde ve yönetiminde en önemli isimlerden biri oldu. Güvenlik kuvvetlerine yönelik birçok saldırıyı bizzat planlayıp koordine etti. PKK’nın sivillere yönelik özellikle canlı bomba saldırılarında kullandığı TAK’ı (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) da Fehman Hüseyin’in kurdurduğu iddiaları var. Bu teröristle ilgili daha önce de birçok kez “öldürüldü” haberleri çıkmış ancak bu haberlerin gerçek olmadığı anlaşılmıştı.

KIRMIZI LİSTEDE ARANIYORDU

Arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan terörist Fehman Hüseyin'in başına 4 milyon lira ödül konulmuştu.

HÜSEYİN FEHMAN (BAHOZ ERDAL) KİMDİR?

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1969 yılında Suriye'de doğan Fehman Hüseyin,  Şam'da tıp eğitimi aldı.

1990'lı yılların başında terör örgütüne katılan Hüseyin, terör örgütü içinde "Bahoz Erdal" ve "Doktor Bahoz" kod adını kullanıyordu.

2004-2009 yıllarında örgütün sözde askeri kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) başına geçen Fehman Hüseyin'in adı, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.               

Terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında 2008 yılında yaşanan ve örgüt içinde karışıklığa neden olan kavganın ardından görevden alınacağını anlayan Fehman Hüseyin, Alman dağcıların kaçırılması emrini de vermişti.               

Terörist elebaşı Abdulah Öcalan'ın talimatıyla PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak 2002'de kurulan terör örgütü PYD yapılanması içinde de söz sahibi olan Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesinin yer aldığı kırmızı kategoride bulunuyordu.

AA