Abone Ol

Devlet Bahçeli karantinada hangi kitabı okuyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin makam odasında çekilen fotoğraflarda, masada duran bir kitap dikkat çekti.

Devlet Bahçeli karantinada hangi kitabı okuyor?

Star TV Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle yaptığı söyleşiden fotoğraflar paylaştı.

Bahçeli’nin MHP Genel Merkezi’ndeki makam odasında çekilen fotoğraflarda, masada duran bir kitap dikkat çekti.

MHP lideri Bahçeli’nin masasındaki kitap, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nden Prof. Dr. Saadettin Yağmur Gömeç'in "Şamanizm ve Eski Türk Dini" idi.

Orta Asya Türk Tarihi, Kök Türk Tarihi, Uygur Türkleri Tarihi, Kırgız Türkleri Tarihi, Türk Cumhuriyetleri Tarihi, Türk Dünyasının Meseleleri, Türk Kültür Tarihi, Türk Tarihinde Çingizliler gibi derslere giren Prof. Dr. Gömeç, "Şamanizm ve Eski Türk Dini" kitabının açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Özellikle Türkiye’de yıllar süren bir tartışma söz konusudur. Eski Türk inancı Şamanizm mi, yoksa değil mi? Biz eski Türk dini ve Şamanizm hususunda çok büyük iddialarda bulunmayacağız. Ancak Şamanizm ile eski Türk itikadının kesinlikle birbirinden ayrı şeyler olduğunu göstermeye çalışacağız.

Yani eski Türklerin dininin bugünkü geç Sibirya Şamanizm’iyle hiçbir alakası yoktu. Belki de bu deneme birtakım araştırmacı tarafından yeterli sayılmayabilir. Dünyada bugün Şamanizm üzerine yapılan incelemelerin bibliyografyasını bile toplasaydık, onlarca cilt olurdu. Hâlâ da dünyanın şurasında veya burasında, her gün bu konuda bir şeyler yazılmakta ve söylenmektedir.”

Devlet Bahçeli karantinada hangi kitabı okuyor? - Resim: 1