Abone Ol

Deutsche Bank'tan Merkez Bankası için Faiz Artırımı İddiası

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, Merkez Bankası'nın 2022'nin ilk çeyreğinde 1000 baz puanlık faiz artırımı yapabileceğini iddia etti.

Deutsche Bank'tan Merkez Bankası için Faiz Artırımı İddiası

Almanya merkezli Deutsche Bank, piyasa koşullarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) 2022 yılının ilk çeyreğinde faiz oranlarını 1000 baz puan artırmaya zorlayacağını öne sürdü.

"ARALIK AYINDA 100 BAZ PUAN DAHA İNECEK"

Aralık ayındaki toplantıda TCMB’nin 100 baz puanlık bir indirim yapmasını bekleyen Deutsche Bank, sonraki üç para politikası toplantısında ise agresif bir faiz indirimi beklemediklerini söyledi.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 25'E ÇIKABİLİR

Acil bir faiz artırımı kararı alınmasının şu anki durumda zor olacağını belirten kurum, TCMB’nin dolarizasyon, zayıf Türk lirası ve artan enflasyondan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinde politika faizini yüzde 25’e çıkarmak zorunda kalabileceğini ifade etti.

Enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 25 olacağını öngören Deutsche Bank ekonomistleri, 2022’nin ilk yarısında ise enflasyonun yüzde 30’a kadar tırmanacağını belirtti. Deutsche Bank, kur geçirgenliğinin etkisinin enflasyona yansıyacağını ve asgari ücretteki artışla beraber Mayıs 2022’de enflasyonun yüzde 35 civarına ulaşabileceğini de dile getirdi.