MedyaFaresi MedyaFaresi

Derya Can Göçen kimdir? Kaç yaşında? Survivor ünlüler takımı

Derya Can Göçen bu sezon Survivor 2020 Ünlüler takımında yarışacak olan isimler arasında yer alıyor. 12 Ekim 1979 yılında Çanakkale'de dünyaya gelen Derya Can Göçen, dünya serbest dalış rekortmeni ve aynı zamanda milli sporcu kimliği ile tanınıyor. Peki Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşında?

Eklenme: 09 Şubat 2020 15:23 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 15:25

Türkiye’nin fenomen yarışma programı Survivor 2020 yarışmacısı Derya Can Göçen ünlüler kadrosuna dahil oldu. Tv8’de yayınlanacak olan Survivor 2020 ünlüler gönüllüler için geri sayım sürerken Acun Ilıcalı kadroya dahil olacak yarışmacıları sosyal medya hesabından paylaştı.

Yarışmacılardan dikkat çeken isimlerden Derya Can Göçen hem milli sporcu hem de serbest dalış şampiyonudur. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı. Peki Survivor 2020 Derya Can Göçen kimdir? Derya Can Göçen kaç yaşında?

Derya Can Göçen kimdir?

Derya Can Göçen 12 Ekim 1979 yılında Çanakkale'de dünyaya geldi. Serbest dalış şampiyonu ve aynı zamanda milli sporcu olan Derya Can Göçen lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde tamamladı.

Çanakkale de dünyaya gelen Derya Can, lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı.

Lise yıllarında Tekvando ile tanışan Derya Can, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçilmeyi başardı. Serbest dalış sporuna başlaması ise çok enteresan bir hikâye. Derya Sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında olan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış sporu yapmaya başladı.

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40'tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dal da Türkiye’de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var. Denizin anlamını o şöyle ifade ediyor; "Benim için deniz, iki nefes arasındaki sonsuzluk demektir." Tek nefesle 111 metreye dalabiliyor, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 metre yüzebiliyor.

2016 Yılının yaz döneminde, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.