Abone Ol

Der Spiegel'in ikiyüzlü yayın politikası

Gezi olayları sırasında İstanbul'u kaos şehri olarak gösteren Alman Der Spiegel, Paris'te yaşananların aksine güzelleme yaptı.

Der Spiegel'in ikiyüzlü yayın politikası

Gezi olaylarıyla başlayan süreçte Merkel hükümetinin Türkiye aleyhindeki tutumuna en büyük destek Alman basınından gelmişti.

Gezi'deki eylemleri ve polisin müdahalesini olduğundan daha ağır ifadelerle haftalarca gündemde tutan Der Spiegel , tarihinde ilk kez Türkçe kapakla çıkarak Gezi gençliğine "Boyun eğme" diye seslenmişti.

Der Spiegel'in ikiyüzlü yayın politikası - Resim: 1

PARİS'TE OLAYLAR VAR AMA..
Son haftalarda Fransa, toplumsal eylemlerle sarsılıyor. Ülke şubat ayından bu yana sokak gösterilerine ve grevlere sahne oluyor, olaylar giderek daha şiddetli bir hal alıyor. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere karşı tavrı giderek sertleşirken, orantısız güç kullanımının görüntüleri medya tarafından yayınlanmasa da sosyal medyada paylaşılıyor.

Der Spiegel'in ikiyüzlü yayın politikası - Resim: 2

Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye'deki eylemleri kışkırtan ve "boyun eğme" diyen Der Spiegel, bu defa Paris'i kapağına taşıdı.

Şehirde yaşanan kaosu görmeyen dergi, tam tersine Paris'te muhteşem bir atmosfer olduğunu buranın aşk, kültür ve umutların şehri olduğu metaforunu ön plana çıkardı.

Der Spiegel'in ikiyüzlü yayın politikası - Resim: 3

ensonhaber