MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk Telekom mağdurları dikkat! Kesintisiz iletişim için mobil uygulamalar

İstanbul'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Telekom ve GSM şebekeleri çöktü. Depremde Kesintisiz iletişim sağlamak isteyenler için faydalı mobil uygulamalar hangileri?

Eklenme: 27 Eylül 2019 13:08 - Güncelleme: 27 Eylül 2019 14:09

Akıllara "Telefon araması dışında hangi uygulamalarla iletişim sağlayabiliriz" sorusu geldi.

26 Eylül'de şiddeti 5.8 olarak ölçülen merkezi Silivri açıkları olarak tespit edilen depremde en çok konuşulan konulardan biri şebekelerin kopması oldu. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremden hemen sonra vatandaşların iletişim sorunu yaşandı.

Milliyet’in "Telefon araması dışında hangi uygulamalarla iletişim sağlayabiliriz" sorusunun cevabını aradığı haberine göre aslında telefon aramaları dışında internet erişimine sahipken ya da değilken iletişim sağlayan uygulamalar da var.

Haberde böyle durumlarda kullanılacak en iyi mobil uygulamalar şöyle sıralandı:

Firechat

Bluetooth ve WiFi ile yüklü olan telefonlar arasında iletişim kurmayı sağlıyor.

Bridgefy

İnternet ve şebeke erişiminin olmadığı yerlerde yalnızca Bluetooth ile 100 metre yakınınızdaki kişilerle iletişim kurmanıza yarıyor.

MeshTalk

Oppo markasının geliştirdiği bir teknoloji. WiFi ya da şebeke olmadan 3 km'lik alan içerisinde fotoğraf, video ve metin göndermenizi sağlıyor.

Voxer

WiFi yani internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirir ve etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmanızı sağlar.