Abone Ol

Deniz Baykal'a Kaset Komplosu Nasıl Yapıldı?

Gazeteci Süleyman Özışık, Firari FETÖ'cü Cevheri Güven'in eski CHP lideri Deniz Baykal'a yapılan kaset kumpasında aldığı rolü anlattı...

Deniz Baykal'a Kaset Komplosu Nasıl Yapıldı?

Eski CHP lideri Deniz Baykal'a yapılan kaset kumpası üzerinden firari FETÖ’cü Cevheri Güven ile Süleyman Özışık arasında dikkat çeken bir tartışma yaşandı.

Süleyman Özışık, Youtube kanalından paylaşımlarda bulunarak Cevheri Güven'in kendisi hakkında paylaştığı videoya yanıt verdi.

Cevheri Güven videoda, Süleyman Özışık’ın yaptığı açıklamalarla 171 kişinin yargılandığı kaset kumpası davasında savcıya verdiği ifadeler arasında çelişkiler olduğunu iddia etmişti. FETÖ’cü Cevheri Güven’e göre de kaset kumpası davası Süleyman Özışık’ın ifadeleri sonrasında açılmıştı.

Süleyman Özışık bu iddialara yanıt verdi.

Cevheri Güven'in, FETÖ'nün haberleşme aracı Baylock'ta "Bahadır" ve "Mehtap" kod adıyla kimlerle yazıştığını ve kumpas kaset pazarlıklarının nasıl yapıldığını anlatan Süleyman Özışık, Youtube kanalında 26 dakikalık bir yayın yaptı.

Süleyman Özışık yayınında Cevheri Güven'in “sakladığı ve hiç bahsetmediği”ni söylediği mahkeme ve savcılık kayıtlarını açıkladı.

Süleyman Özışık’ın açıkladığı belgelere göre savcılık kayıtlarında Cevheri Güven’in kod adı kullanarak kaset kumpasında emniyet görevlileriyle ByLock üzerinden haberleştiği ve görüntülerin medya üzerinde yayılması için çalıştığı belirtildi.


İFADE VERMİŞTİ

Daha önce birbirlerine yakınlığı ile bilinen Süleyman Özışık ile Cevheri Güven'in kavgaya tutuşması akıllara FETÖ kumpaslarını getirdi.

Şöyle ki...

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla, 2016 yılında, Hürriyet'te, "Kaset servis medyası" başlıklı bir haber kaleme almıştı.

Toygun Atilla, FETÖ'cülerin, 2008-2012’de hedef seçtikleri kişilerin yatak odalarına gizli kamera koyarak kayıt yaptığı görüntüleri internette dolaşıma sokmak için ‘kaset servis medyası’ oluşturduğunu aktarmıştı.

Toygun Atilla, söz konusu haberinde, Baykal kasetinde Cevheri Güven'in rolüne vurgu yaparken, "kirli kasetleri" internette dolaşıma sokan "Kaset Servis Medyası"nı anlatmış ve yürütülen soruşturmanın detaylarını aktarmıştı.

Toygun Atilla, 6 yıl önceki yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Soruşturma kapsamında internethaber.com adlı sitenin o dönemdeki iki yöneticisi Süleyman Özışık ve Abdulbaki Özışık ‘bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade verirken 6 Mayıs 2010’da gündüz saatlerinde başlayan 7 Mayıs 2010’a uzanan Baykal kasedi servisine dair önemli ipuçları anlattılar. İfadelerinde Cevheri Güven ismini işaret ediyorlardı. Gazeteciliğe Star gazetesinde başlayan Cevheri Güven, sonrasında FETÖ’nün yayın organı aktifhaber. com internet sitesinin genel yayın yönetmenliğini, 2009’da Star Gazetesi Ankara Haber Müdürlüğü’nü son olarak ise Nokta Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapmıştı. Güven, Deniz Baykal’a kaset kumpasının gerçekleştirildiği dönemde Star gazetesinde çalışıyordu.

Süleyman Özışık, 6 Mayıs 2010’da sabah saatlerinde Cevheri Güven’in kendisine telefondan SMS atarak önemli bir video göndereceğini söylediğini belirtti. Yaklaşık yarım saatlik bir videoydu. Baykal’a kaset kumpasının ilk işaret fişeği atılmıştı. Süleyman Özışık ifadesinde o geceyi şöyle anlattı: “Görüntüleri yayınlamayacağımı, etik olmadığını söyledim. Bana, ‘Bu görüntüler Varan 1, Varan 2 şeklinde devam edecek. CHP karışacak. Deniz Baykal ayrılmak zorunda kalacak” dedi. Cevheri Güven yıllardır tanıdığım bir insan. Ergenekon döneminde şüphelilerle ilgili birçok ses kaydı ve görüntü gönderdi. Bunları sitemizde yayınlamıştık.”

Soruşturma dosyasına göre internethaber. com’dan olumsuz yanıt alan Cevheri Güven görüntüleri yayınlatmak için bu sefer devreye habervaktim. com adlı siteyi soktu. Kaset kumpasıyla ilgili gözaltına alınan Yener Dönmez, o tarihte Akit gazetesinde ve habervaktim. com internet sitesinde köşe yazarlığı yaptığını ifade ederek, “Gece geç saatlerde, Cevheri Güven aradı. ‘Sizinkilere bir şeyler gitmiş haberin var mı’ dedi. Deniz Baykal ile ilgili görüntülerin internet ihbar hattına geldiğini öğrendim. Ali İhsan Karahasanoğlu’nu arayıp onay aldıktan sonra görüntüleri yayınladık” dedi. Yener Dönmez, tutuklandı.

Cevheri Güven ise 3 Kasım 2015’te Nokta dergisinin kapak haberi nedeniyle ‘Halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı bir isyana tahrik’ suçlamasıyla tutuklandı. 29 Kasım 2015’te tahliye olan Güven, kayıplara karıştı. Kaset soruşturmasının şüphelisi, halen firarda."

CEVHERİ GÜVEN KİMDİR

Gazeteciliğe Star gazetesinde başlayan Cevheri Güven, sonrasında FETÖ'nün yayın organı aktifhaber.com internet sitesinin genel yayın yönetmenliğini, 2009’da Star Gazetesi Ankara Haber Müdürlüğü’nü son olarak ise Nokta Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapmıştı. Güven, Deniz Baykal’a kaset kumpasının gerçekleştirildiği dönemde Star gazetesinde çalışıyordu.

Deniz Baykal kumpası dahil birçok FETÖ kumpasında yer alan Cevheri Güven, bugün firari durumda...

SÜLEYMAN IŞIK NE YAZDI

Süleyman Özışık ise, kişisel Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu:

"Fetö’nün “Seks kaseti servisçisi” Cevheri Güven bir video yayınında bana saldırmış. Saat 17.00’de bu iddialara cevap vereceğim. Videoda Cevheri Güven’in Baykal’a ait mahrem görüntüleri medyaya nasıl yaydığını, o gece hangi gazetecileri aradığını ve bu gazetecilerin savcılıktaki..

ifadelerini savcılık iddianamesi üzerinden tek tek tek tek ekrana getireceğim. Ayrıca bu haysiyetsizin Baylock'ta "Bahadır" ve "Mehtap" kod adıyla kimlerle yazıştığını ve mahrem kaset pazarlıklarını nasıl yaptığını da yine savcılık ve devlet kayıtlarıyla ekrana getireceğim.

Ve ayrıca...
Bu seks kaseti servisçisinin savcılık iddianamesinde kendisinden bahsedilen bölümleri son videoda nasıl gizlediğini, 927 sayfalık iddianamede tanıkların ve sanıkların kendisinden nasıl bahsettiğini de yine resmi savcılık iddianamesi üzerinden anlatacağım.

Son olarak
Seks kaseti servisçisi Cevheri Güven, benim yüzümden 171 masum kişinin hapse girdiğini ve bir kişinin benim yüzümden hapiste öldüğünü söylüyor ya hani. Aslında hapse atılan 171 kişiyi benim ihbar etmediğimi, bu kişilerin birbirlerini tek tek ihbar ettiklerini..

ve bu kişilerden çoğunun kendi işlediği kaset kumpası suçunu nasıl itiraf ettiklerini öğreneceksiniz. Saat 17.00'da yayına girecek videoyu izlemenizi tavsiye ederim."

odatv.com