Abone Ol

Demirtaş'ın sözlerine HDP'lilerden sert tepki!

HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette partisindeki bazı isimlerin “Erdoğan sevdalısı” olduklarını ve bu yüzden milletvekili listesi dışında kaldıklarını söyledi.

Demirtaş'ın sözlerine HDP'lilerden sert tepki!

Gazetecilerin “Seni başkan yaptırmayacağız söylemini partide danışmadan söylediğinize yönelik eleştiriler var” hatırlatmasına yanıt veren Demirtaş, “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözülebileceğine inanıyordu bu tipler. Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni budur.” dedi.

Al Jazeera "Kimi kastettiği sorusunu sormak üzere aradı ancak Demirtaş'a ulaşamadı. Çok sayıda eski ve yeni HDP milletvekilinin "Bu isimler kim?" sorusuna verdiği yanıtlar ise bazı isimler üzerinde yoğunlaşıyor.

Demirtaş: HDP'de Erdoğan sevdalıları var

Sakık: Sözlerine açıklık getirsin

İsmini vermek istemeyen bu HDP’lilerin dile getirdiği ortak isimlerden milletvekilliğinden istifa edip aday olan ve Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık oldu. Sakık’ın milletvekilli olduğu dönemde Erdoğan’ın olduğu tüm ortamlarda kendisiyle selamlaştığı, sohbet ettiği, yakın temas kurduğu bu yüzden de Demirtaş’ın bir numaralı hedefi olduğu belirtildi.

Al Jazeera’nin görüştüğü Sakık, Demirtaş’a sözlerine açıklık getirme çağrısı yaptı.

“Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok. Direk isim söylemesi gerek. Ben dimdik bir siyasetçiyim, insan hakları gününde yani bugün 7.5 yıl hapis istemiyle yargılanıyorum. Bütün haksızlıklara karşı dimdik duruşumdan dolayı her seçimde aday olmam için birkaç ilden teklif alırım. Üstelik ben eski değilim, halen aktif siyasetin içindeyim. Uzun yıllardır hareketimizin önem verdiği bir kentte seçimi kimse alamamış ben iki defa almışsam bunun bir anlamı vardır. Ben siyaseten yola devam ediyorum.”

Sakık ayrıca "1 Kasım seçimleri öncesinde bana Gaziantep'ten İzmir'e kadar birçok ilde adaylık teklif edilmişti. Ama ben Ağrı'da ihtiyaç olduğu için bu teklifleri kabul etmedim" dedi.

Adil Zozani eleştirmişti

7 Haziran döneminde liste dışı kalan vekillerden biri de Hasip Kaplan. Kaplan’ın ismi de bu doğrultuda dile getiriliyor. Al Jazeera’nin ulaştığı Kaplan da bu değerlendirmelere tepkili.
“Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş’a sormak lazım.”

Demirtaş’ın hedef aldığı konusunda bir çok HDP kaynağının hem fikir olduğu isimlerden biri ise Hakkari eski milletvekili Adil Zozani. Liste dışı kaldığı 1 Kasım seçimleri sonrasında konuşan Zozani, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganının yanlış olduğunu açıkça dile getirmişti. Akşam gazetesine konuşan Zozani, parlamenter sistem tartışmasına kapıları kapatmanın doğru olmadığını söylemişti.

Bu üç isim de bugün milletvekili değil. Demirtaş da zaten açıklamasında bunlar eski milletvekilleri dedi. Ancak parti içinde çözüm sürecinin geldiği noktada HDP’nin rolü ve hükümet ile ilişkiler tartışmasını da dikkate alan bazı kaynaklar Selahattin Demirtaş’ın halen milletvekili olan bazı isimleri de kastetmiş olabileceği görüşünde.