MedyaFaresi MedyaFaresi

Demet Akbağ'dan TBMM'deki skandala tepki

Oyuncu Demet Akbağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 'Çanakkale Anması' etkinliği için yapılması planlanan tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkışının engellenmesine tepki gösterdi.

Eklenme: 30 Mart 2018 18:30 - Güncelleme: 30 Mart 2018 18:33

Demet Akbağ tepkisini Oyuncular Sendikası'nın 'Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz' başlıklı açıklamasını paylaşarak gösterdi:

''İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ''

''Dün akşam saat 20:00'de Türkiye Büyük Millet Meclisi F Blokla yer alan salonda ve yaklaşık 350 kişinin izleyici olarak katıldığı 'Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi'nde, gösteriye 1 saat kala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine, sahne kenarında merdivenlerde ya da sahne arkasında beklemeye zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bu çağ dışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçe ile bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren mecliste, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor! Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.''

DEMET AKBAĞ'IN PAYLAŞIMI: