MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu veda ediyor, gözler yeni Başbakan'da

Medyafaresi haberi- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Erdoğan'la yaptığı kritik görüşmenin ardından AKParti MYK'sı yarın toplanıyor. Davutoğlu yarın 11.00'de basın toplantısı yapacak

Eklenme: 04 Mayıs 2016 21:42 - Güncelleme: 05 Mayıs 2016 09:11

AKP, yaklaşık 14 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü iktidarda en büyük siyasal krizi ve yol ayrımını yaşıyor. AKP'de yetkilerinin tırpanlanmasının ardından istifası konuşulan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de 1 saat 40 dakika süren görüşmesinde, AKP kongresinin mayıs sonu veya haziran başında olağanüstü toplanması kararlaştırıldı. 27 Ağustos 2014'te yapılan AKP'nin 1. Olağanüstü Kongre'sinde Erdoğan'ın isteğiyle genel başkan seçilen ve başbakanlığa atanan Davutoğlu, yine Erdoğan'ın isteğiyle yaklaşık üç hafta içinde toplanması planlanan 2. Olağanüstü Kongre'de aday olmayarak genel başkanlık ve Başbakanlık görevlerini bırakacak. Davutoğlu, yarın sabah AKP Merkez Yürütme Kurulu'nu topladıktan sonra düzenleyeceği basın toplantısında olağanüstü kongre kararını açıklayacak.

AKP'de, Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle 27 Ağustos 2014'te toplanan 1. Olağanüstü Kongre'de genel başkan seçilen ve ardından Başbakan olarak atanan Davutoğlu dönemi sona erdi. 
Kritik gelişmeyi duyuran haber; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, AKP'de yetkilerinin tırpanlanmasının ardından istifa edeceği iddiaları gölgesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Beştepe'de yaptığı 1 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından AKP'den geldi. Davutoğlu'nun yarın saat 11.00'de AKP MYK'yı toplayacağı ve ardından bir basın toplantısıyla gazetecilerin karşısına çıkacağı bildirildi. 

Beştepe'deki Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinin ardından CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın programına katılan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Davutoğlu'nun AKP kongresini olağanüstü toplama planıyla ilgili olarak MYK'yı toplantıya çağırdığını söyledi. 

Gelişmelere ilişkin olarak AKP kulislerinden haber aktaran gazetecilerden Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de, "Davutoğlu kongrede aday olmayacak. Krizin tek adayla kongreye gidilerek çözülmesi kararı alındı" dedi. Selvi, yeni AKP Genel Başkanı ve Başbakan adaylığı için konuşulan isimlerin Ulaştırma BakanıBinali Yıldırım, Enerji Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olduğunu söylerken "İki isim daha konuşuluyor" dedi.

Selvi, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken Erdoğan - Davutoğlu görüşmesine ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Gergin hava var. Sorunların çözüldüğünü göstermiyor. İstifa yok ama sıkıntılı bir durum var. Ne olduğunu, ne ölçüde olduğunu bilmiyoruz. Bu görüşmenin gerçekleşmesi önemliydi. 1 saat 40 dakika sürmesi bu görüşmenin ağırlığına uygun bir süreydi. Zaten kısa sürmesi başka değerlendirmelere yol açardı. Herhangi bir istifa söz konusu değil. Bir gerginlik var. Burada her şeyin henüz çözüme kavuşturulamadığı şekilde değerlendiriliyor. 

"Doğrusu dün AK Parti grubuna döndüğümüzde Başbakanı’n yaptığı konuşma ucu açıktı. Burada bir istifa da söz konusu olabilir diye değerlendirilmişti. Toplantıdan sonra yapılan MYK toplantısından sonra AK Parti’den birisi bunu sorduğunda Başbakan bir değerlendirme yapacağını, henüz karar vermediğini ama Türkiye aleyhine bir karar vermeyeceğim demişti. Bir arafta durum söz konusuydu. Bugünkü görüşmeden önce o ihtimal biraz daha güçlüydü. Hava biraz daha yumuşamaya, istifa seçeneği değil de yeni bir ilişki oluşturuacaklar. Yola nasıl devam edecekleri şekilde bir hava hakim oldu. İstifa beklentisini ortaya çıkaran sayın Başbakanın grup konuşması."

"Güllük gülistanlık olarak devam edebileceğini düşünmüyorum. Bunları bilgiye dayalı olarak değerlendirmiyorum. Elbetteki bu toplantı rutin değil. MKY ayda 1 toplanır. Evet, istifa yok diyoruz ama MYK yarın yapılacak olması bir o kadar yeni ve çok önemli bir gösterge.

"Yeni genel başkan ve başbakanı konuşmak için çok erken değil. Bu gece itibariyle asıl cevabı aranacak soru bu olacak. Davutoğlu’ndan sonra kim genel başkan ve başbakan olacak? Bence erken değil bu soru, tam zamanında. Elbette Bekir Bozdağ, Binali Yıldırım, Berat Albayrak konuşuluyordu. İki isim daha var. Erdoğan kimi işaret ederse o olacak. Ben bu hamleyi yaparken birkaç hamle sonrasını da planladığını söyleyebilirim. Cumhurbaşkanının iradesini yansıtmadan bir şey söylemek benim açımdan erken olur. Benim de görevim bu andan itibaren Cumhurbaşkanının iradesi hangi yönde olacak."
 

Ne olmuştu?
 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kritik görüşmesi saat 18.43'te başladı, 20:20'de sona erdi. Erdoğan ve Davutoğlu, Ankara'da 'devlet günü' olarak bilinen perşembe günü haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirecekti. Salı gecesi geç saatlerde gelen habere göre, bu görüşme erkene alındı. Daha önce 45 ila 50 dakika arasında süren haftalık olağan görüşme bu kez 40 dakika sürdü.