Abone Ol

Davutoğlu: Erdem Başçı'yı Büyükelçi olarak OECD'ye gönderiyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Habertürk TV'de Yıldıray Oğur ve Ceren Kenar'ın sunduğu Şimdi ve Burada programında gazetecilerin ve gençlerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu Erdem Başçı'nın yeni görevini açıkladı

İşte Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bir genç yanıma geldi. "Efendim biz mahsunuz bizim İstiklal Madalyamız henüz gelmedi" dedi. İstiklal Madalyası'nı belediyeye teslim ettik ama gençlerimize emanet ettik. 2003'ten bu yana ilk defa Bakanlar Kurulu'nu burada topladık. Şanlıurfa bizi bağrına bastı.

Niye Şanlıurfa'yı tercih ettik? Burada bir mesajı da ülkemize vermek istedik. Ortadoğu'da etnik ve mezhep çatışmaları yaşanırken Şanlıurfa bu istiklal ruhunu sürdürürse örnek olur. İnşallah Şanlıurfa sonsuza dek bu madalyayı taşır ve bir daha bu madalyayı hak etmek için mücadele vermek zorunda kalmaz.

Lisede çok iyi futbol oynardım, Hala da oynarım. Son olarak seçim kampanyası sırasında oynadım 4 gol attım. Biz Cumhurbaşkanımızla geçmişten beri iyi paslaşırız.

Soru: Her olaydan sonra sosyal medya kapatılıyor ama bu TT oluyor. Madem çözüm değil neden bu yapılıyor?

Bu kadar iletişim teknolojisinin ilerlediği bir zamanda hiçbir şeyi engellemek mümkün değil ama Ankara'da bir olay oldu. Orada o anda öylesine kötü görüntüler oldu ki. Böyle bir olayda kardeşinizin, bir yakınınızın olay yerinde olduğunu düşünün. Burada bir karar almak zorundasınız. Dünyanın her yerinde terör olayları sonrası kontrollü engelemeler yapılabiliyor. O anda teröristlerin amaçlarını yaymak için de kullanılabiliyor. Onu engellemek içinde olabiliyor. Yasin Börü olayında sosyal medya kullanılarak eylem planlanması oldu. Bu sebeple bu yasaklar oluyor. Daha sonra normal düzene giriyor. Bu bir araç. Onu işlevselleştiricek olan kimse kullanıcılar. Bazı terör olaylarının organizasyonları şifreli bir şekilde sanal medya üzerinden yürütülüyor. Madem bu kadar genç bir arada toplandı bir whatsapp grubu kurun. Arada bir haberleşiriz.

Soru: İİBF'nin bazı bölümleri iş bulamıyor. Taşeron işçi meselesi biraz karıştı. Nasıl olacak?

Ben de İİBF mezunuyum ama iş bulabildim. Bitirdiğiniz okul önemli. Bölüm de önemli ama önemli olan sevdiğiniz işi yapmak ve azimle çalışmak. Burada bir şey anlatayım. Hayatımda bilerek hiç yalan söylemedim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. "Annem illa doktor olacaksın" dedi. Bense iktisat okumak istiyordum. Niye gelişmiş ülkelerden bu kadar geriyiz diye soruyordum. İktisat okumaya karar verdim. O zaman akla ilk gelen şey doktorluktu ama benim için en temel mesele zihnimdekini gerçekleştirmekti. Tercihlerimde en başa iktisat bölümünü yazdım. Ondan sonra hep tıp bölümlerini yazdım. Hiç pişman değilim. Arzu ettiğim şeyi yaptım. Ne istiyorsanız o işi yapmalısınız. Bir yaşlı kedi bir genç kedinin kuyruğunu yakalamak için etrafında döner. Yaşlı kedi derki ben o kuyruğu hiç yakalayamadım ama önüme doğru yürüdüğümde o hep arkadan geldi. Bizim üzerimize düşen şey sizin bu korkudan arınmanız. Sadece geçen sene bir milyon iş alanı oluşturduk. Aziz Sancar'ı düşünün. Eğer aşkla severseniz iş sizi bulur, siz işi bulursunuz. Taşeron konusunda da kafanız karışmasın. Bu bir yaraydı. Uzun bir dönem statüleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. 700 bine aşkın vatandaşımıza kamuda iskan hakkı vereceğiz.

MERKEZ BANKASI'NA BAŞKAN ATANMASI

Merkez Bankası ehliyet ve liyakatın öne çıktığı bir kurumdur. Hükümetlerle Merkez Bankası'nın yakın çalışması ekonominin ilerlemesi için önemli. Erdem Başçı'nın çok önemli katkıları oldu. Süreklilik önemli. Bu anlamda çok güvediğimiz bir arkadaşımız Murat Çetinkaya geldi. Murat Bey de güvenimizi hep kazanmış bir arkadaşımızdı. Erdem Bey'i OECD'ye büyükelçi olarak göndereceğiz. Önemli olan bir mevkide kalmak değil, onu sürekli bir şekilde devam ettirmektir.

KİMLİK BİLGİLERİNİN SIZDIRILMASI

Bakanlar Kurulu'nda çok detaylı ele aldık. Bir vilayetimizde ana muhalefet partilerimizdeki kişilere bu bilgiler veriliyor. Onlar da yapmaması gereken şekilde partiye veriyor. Bu yolla bunlar çıkıyor. Bu devletin herhangi bir mekanizmasından çıkmış değil. YSK'daki bilgiler dışarı çıkmış.

KILIÇDAROĞLU'NUN RAMAZANOĞLU HAKKINDAKİ SÖZLERİ

İnsanlar dillerini buna alıştırmamalılar. Deyimler sözlüğüne bakmakla olmaz. Karaman'daki olay hakkında 'Bunu yapanlar alçaklardan alçaktır' dedim. Kılıçdaroğlu, sanki bizden tepki gelmemiş gibi, o çocuklara kendi öz çocuğu gibi bakan kadının hukukunu yok etmiştir. Benim yakınlarım arasında da olsa farketmez. Böyle bir kişi karşısında tutumumuzu ortaya koyarız. Sayın Bakan da telin etti. Kılıçdaroğlu olayı bırakıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'na çevirdi.

DOKUNULMAZLIKLAR KALKACAK MI?

AK Parti'de fire verilmeden imzalar toplandı.