Abone Ol

15 Temmuz darbe planının kod adı Pars

Polisin darbe girişiminde aktif rol alan Alay Komutanı Yardımcısı Ekrem Işık’ın resmi aracında yaptığı aramada, 2 ayrı harekât planına ulaşıldı.

15 Temmuz darbe planının kod adı Pars

Bunlardan ilki “Köşk Muhafız Komando Birlik Komutanlığı Alarm Planı”, diğeri ise “Pars Planı”... 'Pars Planı'nda kullanılacak askeri mühimmatın yanı sıra personelin kan grupları da yer alıyor. Cuntacıların harekat merkezlerinden biri olarak kullandığı Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı'yla ilgili de yeni bilgi ve belgeler ortaya çıktı. Telsiz konuşmalarında Alay Komutanı 'Kaplan', 1. müdahale kuvveti 'Kudret', Köşk Muhafız Komando Bölümü 'Kaya' koduyla anons edilecekti. Alay Komutanı Albay Kutsi Barış ve Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Albay Ali Yazıcı ile Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın özellikle darbe girişiminin gerçekleştiği hafta sık sık Muhafız Alayı'nda bir araya geldiği tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip İşçimen’in koordinasyonunda Savcı Ali Alper Saylan tarafından FETÖ’cü subayların darbe girişimi sırasında kritik rol üstlenen Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı’na ilişkin yürütülen soruşturmada, önemli bilgilere ulaşıldı.

Habertürk Gazetesi'nden Fevzi Çakır'ın haberine göre, Muhafız Alayı’nda haftalar önce darbe hazırlıklarının gizlilik içerisinde başlatıldığı öğrenildi. Alay Komutanı Kutsi Barış ile Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Albay Ali Yazıcı’nın sık sık bir araya geldiği, güvenlik kameralarından ve ifadelerden tespit edildi. Bu toplantılara rütbeli subayların da zaman zaman katıldığı belirtildi.

15 İSİM FİRARİ

Savcı Saylan’ın talimatıyla Muhafız Alayı’nda Ankara KOM Şubesi ekiplerince ayrıntılı arama faaliyeti gerçekleştirildi. Bu aramalarda Genelkurmay baskınında görev alan 33 Özel Kuvvet personeline ilişkin bilgilere ulaşıldı. Bu isimlerin darbe girişimi öncesinde sivil araçları ve sivil kıyafetleri ile alaya gittikleri tespit edildi. Araçlarda bulunan kişisel eşyadan 33 ismin tamamının kimliği tespit edildi. Bunlardan 17’si yakalanırken, 15’i halen firari. 1 başçavuşun ise Genelkurmay Karargâhı’nda hayatını kaybettiği belirlendi.

15 Temmuz darbe planının kod adı Pars - Resim: 1

KOMUTANIN ARACINDAN 2 AYRI PLAN ÇIKTI

Polisin darbe girişiminde aktif rol alan Alay Komutanı Yardımcısı Ekrem Işık’ın resmi aracında yaptığı aramada, 2 ayrı harekât planına ulaşıldı. Bunlardan ilki “Köşk Muhafız Komando Birlik Komutanlığı Alarm Planı”, diğeri ise “Pars Planı”. Savcılık incelemesinde Alarm Planı’nın, girişim öncesi yaşanacak hareketliliğin ortaya çıkmaması için bir tatbikat planı gibi hazırlanıp birliğe dağıtıldığı belirlendi. Gerçek planınsa ‘Pars’ olduğu öğrenildi.

KAN GRUPLARI DA VAR

Planda, Genelkurmay, Çankaya Köşkü ve lojmanları ile TRT’de görevlendirilecek personelin isimlerine tek tek yer veriliyor. Planda, kullanılacak askeri mühimmatın yanı sıra personelin kan grupları da yer alıyor. Planda, TRT baskını için 103+121 kişilik 2 ayrı ekip, Genelkurmay için 108, Başbakanlık ve üst düzey bürokratların lojmanlarının içinde yer aldığı Çankaya Köşkü içinse 105 kişilik ekibin oluşturulduğu görüldü. 100 kişilik de destek ekibi oluşturulduğu saptandı.

1 numara Kaplan

Yeni Şafak'ın haberine göre ise darbe planında ayrıca telsiz çevrim şeması da yer aldı. Buna göre, telsiz konuşmalarında Alay Komutanı 'Kaplan', 1. müdahale kuvveti 'Kudret', Köşk Muhafız Komando Bölümü 'Kaya' koduyla anons edilecekti. Öte yandan, Alay Komutanı Albay Kutsi Barış ve Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Albay Ali Yazıcı ile Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın özellikle darbe girişiminin gerçekleştiği hafta sık sık Muhafız Alayı'nda bir araya geldiği tespit edildi. Ayrıca çok sayıda cuntacı subayın da bu toplantılara katıldığı belirlendi. Alınan 'tanık' ifadelerine göre, Albay Barış'ın söz konusu toplantılarının deşifre olmaması için darbe girişiminden bir hafta önce kendisine gelen misafirlerin kaydının tutulmaması için Nizamiye'ye talimat verdiği de ortaya çıkarıldı.

hürriyet