MedyaFaresi MedyaFaresi

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü neden FETÖ demedi?

İbrahim Kalın, France 24 televizyonuna konuştu. Konuşmasında dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Kalın, konuşmasında defalarca "FETÖ" demek yerine "Gülenciler" ya da "Gülenci ağ-şebeke" ifadelerini kullandı.

Eklenme: 23 Kasım 2017 08:26 - Güncelleme: 23 Kasım 2017 09:54

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, France 24 televizyonuna konuştu. Türk basınında da yer bulan röportajda dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Kalın konuşmasında defalarca "FETÖ" demek yerine "Gülenciler" ya da "Gülenci ağ-şebeke" anlamına gelen "Gulenist Network" ifadesini kullandı.

Bu durum tartışma yarattı.

Zira Türkiye, yapılanmayı resmi olarak "FETÖ" diye adlandırılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi açıklamalarında FETÖ ifadesini kullanırken, bunun dünyada kabullenilmesi için de çabalıyor.

Buna rağmen Kalın'ın Gülen'in lideri olduğu örgütün terör bağlantısını ifade etmek için kullanılan "FETÖ" ifadesini kullanmaması dikkat çekti.

 Kalın, Zarrab davası için "3-4 yıl sonra karşımıza Türkiye’de daha önce Gülenciler tarafından gündeme getirilen ve reddedilen bu dava çıkarılıyor"derken, ABD'deki FETÖ yapılanması için "İkinci sorun da ABD’deki Gülenci şebeke.

Gülenciler ABD’de yerleşikler ve sistemi charter okulları, vize sahtekarlığı ve para aklama yoluyla kendi avantajlarına kullanıyorlar" ifadelerini kullandı. Kalın, ABD'deki davayı aşanlar için ise “Bu Trump yönetimi değil. Sistem içindeki, yargı içindeki, Gülencilerin temasa geçtiği açık olan belli kişiler” dedi.

İşte Kalın'ın o röportajı: