Abone Ol

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın: Askerimiz Çekildikten Sonra Havalimanını İşletmeye Devam Edebiliriz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk askerlerinin Afganistan'dan tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın: Askerimiz Çekildikten Sonra Havalimanını İşletmeye Devam Edebiliriz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk askerlerinin Afganistan'dan tahliyesine ilişkin, "Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir." ifadelerini kullandı. Kalın, "Askerimiz çekildikten sonra da biz orada havalimanının işletmesine devam edebiliriz" açıklamasını yaptı.

NTV canlı yayınında Funda Görey'in sorularını yanıtlayan İbrahim Kalın'ın açıklamaları şöyle:

"ABD Afganistan'dan çekilme kararı aldığından itibaren biz de kendi planlarımızı yapmaktaydık. Uzun bir süredir bir Afganistan mesaimiz vardı zaten.

Süreci çok yakın bir şekilde takip ettik. Sahadaki gerçekleri görerek hareket etmek zorundaydık. Biz orada askerlerimizi tehlikeye atacak bir süreç içinde olmayacağımızı ifade ettik.

Biz tüm planlarımızı yapmıştık. Askerlerimizin tahliye edilmesiyle ilgili hazırlıklar bir süredir devam ediyordu. Askerimiz orada büyük bir başarı sergiledi. Görevlerini yapmış bir şekilde askerimiz ülkesine dönüyor.

Askerimiz çekildikten sonra da biz orada havalimanının işletmesine devam edebiliriz. Sivil uzmanlarımız havalimanı için destek verebilir. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bunu Türkiye'nin devam ettirmesi konusunda bir irade de ortaya koyuyorlar.

Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir.

Afganların yaşadığı insani dramı göz ardı etmemek lazım. Kabil Havalimanı'nda ilk günlerde yaşanan dramı gördük.

Havalimanında güvenliğin sağlanması gerekiyor. Bunun detayları konuşulacak ama bir güvenlik yapısı kurulması gerekiyor. Taliban'ın böyle bir kapasitesi olduğunu düşünmüyorum Onlar da muhtemelen bir hizmet talebinde bulunacaklar. Havalimanının tamamen devre dışı kalması onların da isteyeceği bir durum değil.

Afganistan'ın etnik, mezhebi yapısını hatırlamakta fayda var. Burada mutlaka herkesin bir temsiliyetinin olması büyük önem arz ediyor.