Abone Ol

Cumhurbaşkanı İstanbul Seçim Sonuçları ne Zaman Açıklanır, Saat Kaçta?

Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında 1'inci sırada Recep Tayyip Erdoğan, 2'nci sırada Muharrem İnce, 3'üncü sırada Kemal Kılıçdaroğlu, 4'üncü sırada Sinan Oğan yer alıyor.

Cumhurbaşkanı İstanbul Seçim Sonuçları ne Zaman Açıklanır, Saat Kaçta?

Seçim sonuçların ne zaman açıklanacağı yakından araştırılıyor. İstanbul seçim sonuçları 14 Mayıs tarihine az bir zaman kala gündem oldu. Heyecanla beklenilen Cumhurbaşkanı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için seçmenler sandık başına gidecekler. Seçmenler heyecanla seçim tarihini bekliyorlar.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim sonuçları 14 Mayıs tarihinde açıklanacak. Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 saatler arasında uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

SEÇİM YASAKLARIN ARDINDAN HEYECAN BAŞLAYACAK

YSK'nın kararlarına göre saat 18.00'e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına dair haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak.

Saat 18.00 ile 21.00 saatler arasında YSK tarafından seçime dair verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı zaman seçim ikinci oylamaya kalacak. İlk seçimde en çok oy alan iki aday, 28 Mayıs tarihinde yapılacak ikinci oylamada yarışacak.