Abone Ol

Cübbeli'nin 'tahrik edici' bulduğu Barbie konuştu!

Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün 'Bunlar karının minyatürü, tahrik edici' sözleri üzerine tartışma başlamıştı. İşte Barbie'nin bu konudaki yanıtı.

Cübbeli'nin 'tahrik edici' bulduğu Barbie konuştu!

Son dönemin gündemdeki ismi: Barbie. Hakkında konuşan konuşana... Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, onun için "Tahrik edici" dedi. Polis, düzenlediği bir fuhuş operasyonuna onun adını verdi. Başörtülü ve çarşaflı rakipleri çıktı. Barbie hep sustu. Şimdi konuşma sırası onda.

TARTIŞILAN BARBIE BEBEK FETVASI İÇİN TIKLAYIN

CÜBBELİ HOCA TEKE TEK'TE BARBIE BEBEK GÖRÜNCE NE YAPTI?

CÜBBELİ HOCA'DAN HELAL SEKS FETVASI

AVRET YERİ GÖRMEK UNUTKANLIK YAPAR

DAMACANAYLA SEKS KÜÇÜK GÜNAH

Cübbeli Ahmet'in, "Barbie bebekler erkekleri tahrik eder" açıklamasına Barbie, "Ben küçük kızların oynayabilmeleri ve eğlenebilmeleri için 1959 yılında bir oyuncak bebek olarak yaratıldım" diye yanıt verdi. Barbie, polisin düzenlediği fuhuş operasyonuna ise kırılmıştı: "Açıkça bunu onaylamıyorum. Ve insanlara benim bir çocuk oyuncağı olduğumu hatırlatıyorum" diyebildi.
Barbie'nin üretici firması ABD'li Mattel'in Uluslararası Başkanı Brian Stockton, Milliyet'in son dönemdeki Barbie kriziyle ilgili sorularını yanıtladı.

Hayal kırıklığı yaratıyor
Cübbeli Ahmet'in, Barbie için 'tahrik edici' tanımlamasını değerlendiren Stockton, Barbie'nin küçük kızların oynayabilmeleri ve eğlenebilmeleri için 1959 yılında bir oyuncak bebek olarak yaratıldığını hatırlattı. Stockton, İstanbul'da fuhuşa yönelik düzenlenen ve Barbie ismi verilen operasyonla ilgili şunları söyledi:

"Bu özel olayla ilgili bir bilgim yok ancak birçok kişi Barbie'nin marka ismini kendi amaçlarına dikkat çekmek için kullanıyor. Açıkça biz bunları onaylamıyor ve her zaman insanlara Barbie'nin bir çocuk oyuncağı olduğunu hatırlatıyoruz. Bir oyuncak isminin küçük bir çocuğun aklını karıştırabilecek uygunsuz bir nesneye iliştirilmesi hayalkırıklığı yaratacak bir şey."

Barbie'yi kız çocuklarının ilgisini cezbedecek şekilde yenilemeye devam edeceklerine dikkat çeken Stockton, Barbie'nin türbanlı rakipleriyle ilgili olarak da, "Rekabetin doğası gereği farklı pazarlara, farklı bebekler pazarlanıyor. Bu hep böyledir" dedi.


50 yaşında, en bilinen 50 marka arasında
1959'da piyasaya sürülen dünyanın en ünlü oyuncak bebeği Barbie, bu yıl 50'nci yaşını kutluyor. Barbie Türkiye'ye 80'li yıllarda Turgut Özal döneminde girdi. Oyuncakları, bilgisayar oyunları, filmleri, giysileri ve aksesuvarları ile çocukların hayallerini süsledi.

Maddi olanakları kısıtlı aileler için daha ucuz rakipleri de üretilen Barbie, kimi zaman kapitalist sistemin bir ürünü olduğu ve çocukları küçük yaşlardan itibaren tüketime yönlendirdiği konusunda eleştiriye uğradı. Kimi zaman da çocukları, onun gibi mükemmel görünmeye özendirdiği gerekçesiyle eleştirilen Barbie'nin, son günlerde bazı çevrelerce 'tahrik edici' olarak nitelendirilmesi ise kamuoyunda büyük tepki çekti.

Tüm bu eleştirilere rağmen yine de çocukların bir çoğunun sahip olmak istediği bir oyuncak olan Barbie bugün dünyanın 150 ülkesinde satılıyor ve dünyada en çok tanınan ilk 50 marka arasında yer alıyor. Barbie'nin üretici firması olan Mattel'in toplam yıllık cirosu 5 milyar doları aşıyor. Tüm dünyada ise 30 bine yakın çalışanı bulunuyor.


Milliyet