Abone Ol

Cübbeli Hoca yine döktürdü! Eliyle nikahlanan melundur

Cehennem'e kimler gidecek, mastürbasyon yapmak haram mı, huriler cennette nasıl hizmet edecek? İşte Habertürk'teki o röportaj.

Cübbeli Hoca yine döktürdü! Eliyle nikahlanan melundur

Cehennem neresi, nasıl bir yer? Oraya kimler gidecek?

Yapacağım açıklamalardaki kaynağım, kesinlikle Kuran hadisleridir. Cennet, Cehennem, Allah diye tanımladıklarımız gayb alemidir. Hiçbir teknolojik araçla kendisinden görüntü alamayacağımız, bilimsel olarak kanıtlayamayacağımız bu durumda inanç devreye girer. Bu da imanın şartlarındandır. Allah görüntülenemez, dolayısıyla kişi Allah'a inanıyorsa, gayba da inanır.

Gayba inanmak en üstün iman mıdır?

İsteyen inansın, isteyen inanmasın, bu özgürlüğü Allah insana vermiş. Ama bunun sonunda da ahiret vakti geldiğinde "İsteyen Cennet'e, isteyen Cehennem'e gitsin" denmeyecek. Gayba inanmak gerek. Biz inananlara göre konuşuyoruz. İnanmayanlar masal gibi okusun. Beni hiç alakadar etmez.

Cehenneme gidenleri ne bekliyor?

Kuran diyor ki; "Ateşin dumanları onları kaplamıştır, orada susuz kalacaklar, su diye feryat edecekler. Onlara öyle bir suyla yardım gönderilecek ki, eritilmiş tunç, bakır gibi, aynı zamanda kaynar olacak ve içince bağırsakları dökecek. Öte yandan etrafı kaplayan duman, surattaki eti, deriyi dökecek. "Cehennem ne kötü dinlenme yeridir' diyor bu ayetlerde. Cehennem'de iki kuyu olacak. Cehennem ehlinin tüm irinleri, cerahatleri bu kuyulara toplanacak. Ama kim tövbe ederse bundan kurtulacak.

KABİR AZABI VAR

Peki Cehenneme kimler gidecek?
İnsanı cehenneme sokan şey şirktir. Bir insan namaz kılmazsa, oruç tutmazsa, zina ederse ve buna benzer davranışlar içindeyse Cehennem'e gider. "Allah'a inanıyorum ama Allah erkektir ya da dişidir, göktedir, o beni bilmiyor, melekler kız ya da erkek" dersen bunlar problem yaratır.

HURİLER EŞ OLARAK HİZMET EDECEK

Ali Rıza Demircan, "Cennet'te huriler olacak ama bunlar cinsellik yaşamayacak" dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kendisine bu konuda reddiye yaptım. Hurilerin dişileri eş gibi gönderilmiştir. Kadınları İslam'dan soğutmamak ve yanlış anlamalarına engel olmak için ayetler değiştirilemez. Erkek ya da kadın beğenmiş önemli değil. Dini değiştiremezsin. "Biz onları çiftleştirdik, hurilerle evlendirdik" diyor ayet ve vasıflarını anlatıyor.

Tabii ki orada erkeğin karısı da olacak ama onlara huri denmiyor. Herkes son eşine verilecek ama şöyle bir görüş de var: "Erkeğe en memnun kaldığı eşi verilecek" diyor. Dinsel birleşmeye dair hadisi şerifler, ayeti kerimeler var.

Tarifleri çok yerde geçiyor hurilerin. Huri melek değildir. Melekler de erkeklik ve dişilik yok. Kuran'a inanıp içindeki ayete inanmazsan, tümünü inkar edersin. Dinin dibine dinamiti koyuyorlar, bunu da bilenler yapıyor.

Günahların mertebesi var mı?
Var tabii. Kuran'da her cezanın karşısında tövbe kapısı açılıyor.


O zaman herkes ölürken tövbe eder...
Can boğaza gelene kadar o süre. Yani canını alacak melekleri görünce, tövbe edecek zaman kalmıyor. Dünya hayatı devam ederken tövbe kapısı açık ama aniden ölebilirsin.

İnanan bir Müslüman'ın Cehennem'den kurtulma şansı daha mı yüksek?
Kimse için "Bu adam, bu günahtan kesin Cehennem'e gider" denemez. Tövbe payı var. "Küçük bir günahtan azap edebilirim, büyükten azat edebilirim" diyor. Umumhanedeki bir kadın için bile bu işi yapıyor kesin Cehennem'lik" diyemeyiz.

Günahlar Cehennem'e götürür ama bir insan Müslüman ise hata her tarafını kaplamaz. "Kalbi iyidir onu kurtarır" deniyor mesela. İmansız ölen ise cehennemden çıkamıyor. Ölmeden de temizlenebiliyor Müslüman. İnsanın ne kadar günahı olsa da alnı secdeye varmasa da imanlı biriyse Cennet'e gidebilir. Bir insan tövbesiz ölse de helali, haramı bilenin işi Allah'a bırakılıyor. Dilerse affeder, dilerse cezalandırır.

Cehennem'de sonsuza kadar kalınacak mı?
Ebedilik mefhumunu akıl anlayamayabilir. Ebedi olanı hiç görmedik çünkü. Bu nedenle ebedi bir şeye inanamıyoruz. Bazı ayetlerde "Sonsuzluk" diyor. Cehennem'in ebediliği ayetle sabittir inkar eden kafir olur.

Cehennem'e gidenlerin de eşi olacak mı peki?
Ayetlerde eşlerin birleştirileceğine dair bir şey görmedim. Orada zevk yok kesinlikle. Aynı işleri yapanlar birbirleriyle azapta müşterek olacaklar. Dikenli bitkiler, zakkum yiyecekler deniyor. Bir ateş topunun içindesiniz. Cehennem'de insanların derileri düşüyor ama sonra hemen deri değişimi yapılıyor çünkü "Azapları bitmesin" deniyor. Allah "Benimle kavga edilmez" diyor.

BAŞI AÇIKLIK BÜYÜK SORUN DEĞİL
Mesela ben başım açık olduğu için Cehennem'e mi gideceğim?
Olur mu? Başı açık olmak günahtır ama namaz kılmayana bile "Cehennem'e gideceksin" demiyoruz.

Eşcinseller ne olacak peki?
İnananlar yaptıklarının haram olduğunu biliyor, namazını kılıp orucunu tutuyorsa, kafir olmaz. O işten kurtulmaya çalışsın.

Recm cezası alanın Cehennem'e gideceği kesin mi?
O siyasi devlet otoritesinin koyduğu bir caydırıcılık cezası. O cezayı alanlar o günahtan sorumlu olmayacak.

Cinayet işleyenlerin durumu ne olacak?
Bir Müslüman, "Bu adamı öldürmek helaldir" derse kafir olur. İnsan öldürmek ancak savaşta günah değildir.

Tecavüzcüler peki?
Eğer tecavüz eden bu işin haram olduğunu biliyor ve kabul ediyorsa, kafir değildir.

Ali Rıza Demircan mastürbasyon haram diyor sizce de öyle mi?
"Eliyle nikahlanan melundur" der ayet. Adam zina olmasın diye mastürbasyon yapıyorsa, bu gereklidir. Mecbur yapacaksın.

Cehennem'e giden biri tövbe edemez mi?
Ölüm gelip çatınca tövbe edilmez.

Büyü haram mıdır?
Olmaz mı canım.

Dünyada insanların ekonomik ve sosyal statü farkı nasıl açıklanıyor? Statü Cennet'e ya da Cehennem'e gidişi etkiliyor mu?
Orada bir suçunuz yok. Direkt hikmet o. Cennet'e girecek olanların arasında fakir de zengin de var ama fakirler 500 sene önce girecek. Zenginler ise 500 sene mahşerde bekleyecek. Burada 50-60 senelik fakirlik, orada sonsuz
zenginlik var.

Peki hiç bilinci oluşmadan ölenler ne olacak?
İnsan, kitap ve peygamber görmemişse, hayvanlar gibi toprağa karışıyor. Deliler,
bebekler, geri zekalılar toprak olacak. Cennet'e ve Cehennem'e gitmiyorlar. Bunun için iman lazım. Mesela şimdi bana "Öleceksin ve toprağa karışacaksın" denilirse hemen kabul ederim. Çünkü sonumu bilmiyorum. İtikat bazında şaşırabilirim belki belli mi olur. Böyle duruma düşmektense toprak olmayı tercih ederim.

KADININ ZEVK ALMASI GEREKMİYOR

Uygunsuz cinsel ilişki haramdır diyorsunuz vaazlarınızda...
Ters ilişki haramdır. İran taraflarında bu durum serbest ama bizde günah. Mustafa

İslamoğlu, "Hasan-Hüseyin'lere, Fatma analarımıza göre bu serbest" dedi ama delil gösteremiyor. Ehlibeytin görüşü bu değil. Dört mezhepte de bu haram. "Kadınlarınız sizin ekin tarlanızdır, nasıl gelirseniz gelin" diyor ayet. 70'den fazla büyük günah var.


Neler var o günah listesinde mesela?
İmansızlık, adam öldürmek, zina, askerden kaçmak, namuslu kadına namussuz iftirası atmak, yetim malı yemek, ters ilişki de bunlar kadar günah.


Mehmet Şevket Eygi, "Eşi istemediği halde zorla ilişkiye girmek tecavüz değildir" dedi. Sizce de öyle mi?

Hadiste; "Kadın her türlü zorda da olsa kocası isteyince onunla olmalıdır ama erkek hayız halindeki kadını isterse kadın da harama girmek istemez. Fakat kadın müsaitse kabul etmeli. Erkeğin hakkıdır. Allah'ın meleklerinin lanetine çarpılmayın" der. Ayda birkaç tatmin kadına yeter ama erkeğe yetmez. Kitap, erkek günaha girmesin diye kadına da bunu emrediyor. Kadının zevk alması gerekmiyor. Adam hanımıyla birleşti diye de "Tecavüz etti" diyemezsin.


Erkeklerin nefsi kadınlardan daha mı zayıf?
Olabilir ama her erkeği de yoldan çıkaran kadındır. Kadın başı çekiyor." Zina eden kadınla erkek" diyor ayette de. Yani kadın öne alınıyor zinaya o yol açıyor.

Füsun Saka - Habertürk