Sağlık Bakanlığı’nın 12 Ağustos’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 281 bin 535 yeni testten 22 bin 261'i pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 138 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 15 bin 685 olarak açıklandı. Aşılamada 1. doz Türkiye ortalaması, yüzde 69,79'a ulaştı. Aşılamada Muğla birinci sırada, Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 1. doz aşılamada yüzde 91,0 aşılama oranıyla Muğla birinciliğini koruyor. Muğla’yı sırasıyla Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Eskişehir, Tekirdağ, Yalova izliyor. Yüzde 45,6 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 

MAVİ İL SAYISI 23

Sağlık Bakanlığının paylaştığı haritada, hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ, İzmir, Bilecik, Ankara, Hakkari, Ordu, Yalova, Bartın, Burdur, Tunceli, Giresun, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta  ‘mavi iller’ arasında bulunuyor.

1.doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 77,8 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 76,6 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 68,9 ile İstanbul bulunuyor.

"AŞI OLUP BAĞIŞIKLIK ELDE EDENE KADAR TEDBİRLERE UYMAYA DEVAM ETMELİYİZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

Vaka sayılarının seyrini kontrol altında tutmak için elimizdeki iki büyük imkan tedbir ve aşıdır. Aşı olup bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Aşı ile salgın son bulacak.