MedyaFaresi MedyaFaresi

Gerçek eşyaları bilgisayara aktaran müthiş uygulama: AR Copy Paste

Google’da görev yapan sanatçı Cyril Diagne’nin geliştirdiği "AR Copy Paste" isimli uygulama, gerçek dünyadaki nesneleri üç boyutlu olarak tarayıp bilgisayardaki editörlük programlarına yapıştırmayı artırılmış gerçeklik ile kolaylaştırıyor.

Eklenme: 12 Mayıs 2020 11:54 - Güncelleme: 12 Mayıs 2020 12:34

Fast Company’nin dün yayımladığı habere göre, AR Copy Paste mobil cihazların giderek güçlenen çoklu kameralarını kullanıyor. Cep telefonlarında ve masaüstü bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanan uygulama, gerçek ortamlarda çekilen derinlikli görsellerin olduğu gibi sanal ortama aktarılmasını sağlıyor.

Koronavirüs günlerinde eve kapanmışken bu projeyi geliştirmeye başlayan Diagne "Her hafta sonunda zamanımın bir kısmını, etkileşim tasarımı ve makine öğrenme konusunda yeni fikirler için prototipler geliştirerek harcıyorum. Bunlar Twitter’da paylaştığım küçük prototipler. İsteyen denesin diye kaynak kodlarını ve teknik ayrıntıları da yayımlıyorum" diyor.

AR Copy Paste uygulamasını da hobi olarak yapan Diagne, ardından gelişmeleri Twitter’da duyurmuş. "Çevrenizdekileri kesip Photoshop’a yapıştırın" dediği bu tweet 50 bini aşkın etkileşim alınca uygulamanın teknolojisini de herkesle paylaşmış.

AR Copy Paste, BASNet adlı bir nesne tanıma algoritmasını kullanarak gerçek dünyadaki bir nesneyi arka plandan kesiyor. Ardından SIFT adlı bir başka kod parçasıyla bu kesilmiş nesneyi sanal ortamda istenen yere yapıştırıyor. Bu yapıştırma işlemi için iki cihazda da bir yazılımın kurulu olması gerekiyor.

Kaynak: Journo

En Çok Okunan Haberler