MedyaFaresi MedyaFaresi

CNN International'a röportaj veren FETÖ'cü firari generalin kim olduğu ortaya çıktı

Yalınalp’in adının ayrıca Almanya’dan sığınma talep eden 40 asker arasında yer aldığı da düşünülüyor.

Eklenme: 02 Şubat 2017 10:05 - Güncelleme: 02 Şubat 2017 10:46

CNN International’a yüzü gizli şekilde çıkan firari askerin kim olduğunun arkadaşları tarafından el hareketleri ve sesinden ortaya çıkarıldığı iddia edildi. Tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğu iddia edilen NATO üssü görevlisi "Gülenci misiniz?" sorusuna "Türk hükümetinin tanımına göre Donald Trump ya da Papa bile Gülenci olabilir. Onunla herhangi bir bağlantınız varsa Türkiye’ye göre teröristsiniz” yanıtını verdi.

Amerika’da yayın yapan CNN International, 'ismi belirtilmeyen üst düzey asker' diye firari askerle röportaj  yaptı. Vatan gazetesinin haberine göre, Mick Krever ve Atika Shubert tarafından yapılan röportajda askerin sesi değiştirilirken yüzü de gizlendi. Kimliği açıklanmayan asker röportajda "TSK çok zor durumda, uçak uçurmakta bile zorlanıyor" şeklinde konuştu. Kimliği merak edilen bu kişinin ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğu iddia edildi.

"Devreleri tanıdı" iddiası
Kimliği ve yüzü gizlense, sesi değiştirilmeye çalışılsa da Yalınalp’in Hava Kuvvetleri’ndeki devre arkadaşları, silüeti, elleri ve el-kol hareketinden onun kim olduğunu anladıkları savunuldu. Eski silah arkadaşlarının iddiasına göre, bu kişi darbeden sonra "en üst düzeyde" yapılan "geri dön" çağrısına rağmen dönmeyince tek kişilik kararname ile TSK’dan atılan ve Almanya’dan sığınma hakkı isteyen Tuğgeneral Mehmet Yalınalp. Yalınalp’in 23 Kasım’da Reuters’a ismiyle verdiği röportajda da benzer ifadeler kullandığı belirtildi.

 
TSK’yı kötüledi
CNN tarafından kimliği gizlenen Yalınalp röportajda şu ifadeleri kullandı:

"Darbeyi kınıyorum. Ben olay olduğu sırada evimde oturuyordum. Geri çağırdıkları insanların yüzde 90’nını hapse attılar. Ben hakkımdaki suçlamayı sorduğum zaman ‘devlet sırrı’ dediler. Yüzlerce pilot kovuldu. Türk Hava Kuvvetleri’nin kapasitesi çöktü. Türkiye hava sahasını korumak için güçlü bir hava kuvvetlerine sahip olması gereken bir ülke. Ancak şimdi uçak kaldırmakta bile zorlanıyor. Savaşma kapasitesi büyük sekteye uğradı. Tutuklanan subayların tümü ABD ya da Avrupa’da eğitim almış subaylar. Demokrasi batının en önemli değerlerinden biridir ama Türkiye’de diktatörlük demokrasi kisvesi altına saklanıyor"  

"Gülenci misiniz?" sorusuna ise, "Türk hükümetinin tanımına göre Donald Trump ya da Papa bile Gülenci olabilir. Onunla herhangi bir bağlantınız varsa Türkiye’ye göre teröristsiniz” yanıtını verdi.

"CASA uçağı bizi alacak"
 
Yalınalp’in, 15 Temmuz sonrası "geri dön" çağrısını reddetttiği ve geri dönen iki kurmayı da "Gitmeyin. Gün gelecek CASA uçağı Türkiye’den gelip, bizi alacak” sözleriyle vazgeçirmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Akıncı Üssü'nde filo komutanıydı
Yalınalp, darbe girişiminin ana kumanda merkezi Akıncı Üssü’nde 2008-2010 yılları arasında 141. Filo’nun komutanlığını yapmıştı. Sonrasında ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 100’üncü yıl kutlamalarını hazırlayan şubenin başına geldi. Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri olarak da görev yapan Yalınalp, 2014 YAŞ’ında Balyoz ve Ergenekon’dan tutuklu isimler emekliye sevkedilirken, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk tarafından birinci sırada tuğgeneralliğe terfi ettirildi ve Almanya Ramstein’daki NATO Üssüne gönderildi. 15 Temmuz olmasa Yalınalp Türkiye’ye dönecek ve Evrim’in yerine Akıncı Üssü Komutanı olacaktı. Yalınalp’in adının ayrıca Almanya’dan sığınma talep eden 40 asker arasında yer aldığı da düşünülüyor.