Abone Ol

Cizre ve Silopi'ye büyük askeri sevkiyat! Dev operasyon hazırlığı

Teröristler, Şırnak’ın Silopi ile Cizre ilçelerindeki 9 mahalleyi abluka altına aldı. Uçakla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na inen takviye güçler, buradan zırhlı araçlarla Cizre ve Silopi ilçelerine yerleştiriliyor.

Cizre ve Silopi'ye büyük askeri sevkiyat!

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde teröristler tarafından kazılan hendek, oluşturulan barikat ve tuzakların temizlenmesi için planlanan sokağa çıkma yasağı öncesinde ülkenin değişik kentlerinden bölgeye, polis ve jandarma özel harekat timleri sevk edildi. Uçakla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na inen takviye güçler, buradan zırhlı araçlarla Cizre ve Silopi ilçelerine yerleştiriliyor.

Daha önce defalarca sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen ilçe merkezine yerleşerek vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan teröristler, sivil vatandaşlardan dolayı ilçeden temizlenememiş ve sokağa çıkma yasağı vatandaşların daha fazla mağdur edilmemesi için kaldırılmıştı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Cizre ve Silopi ilçelerinde barınan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için ülkenin değişik bölgelerindeki polis özel harekat timleri ile Jandarma özel harekat timlerinden oluşan çok sayıda kuvvet hava yolu ile Şerafettin Elçi Havalimanı'na indirilerek buradan geçici görev yapacakları bölgelere kaydırıldı. Bir süre önce Cizre ve Silopi'ye takviye olarak polis özel harekat timleri gönderilmiş ve operasyon için hazırlıklar başlatılmıştı. Son günlerde takviye hızlandırılırken, bölgeye polis ve jandarma özel harekat timleri yoğunlukta olmak üzere çok sayıda ekip gönderildi. Yaklaşık 10 gün önce başlatılan sevkiyatın tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Çevre illerden askeri araç sevkiyatının da sürekli olarak devam ettiği Silopi ve Cizre ilçelerinde görevlendirilmek üzere Siirt, Elazığ, Batman, Şanlıurfa, adıyaman, Van, Hakkari ile Şırnak Çakırsögüt Jandarma Özel Harekat taburlarından bölgeye asker, Ankara, Giresun, İstanbul, İzmir, Trabzon, Samsun, Elazığ, Batman gibi illerden ise polis özel harekat timleri bölgeye sevk edildi.

Sevkiyatın tamamlanmasının ardından oluşturulacak kuvvetlerle Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasağının ilan edilerek, teröristlerin temizlenmesi için büyük operasyon başlatılacağı bildirildi. Son zamanlarda Cizre ve Şırnak merkezde kaçırılan 1 polis ile 2 uzman çavuşun da ellerinde olduğu düşünülen teröristlerin etkisiz hale getirilip, ilçelerin tamamen temizlenmesinin hedeflendiği belirtildi.

Ayrıca son günlerde Cizre ve Silopi'de görevlendirilmek üzere çevre illerden başlatılan zırhlı araç sevkiyatının da tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

Teröristler, Şırnak’ın Silopi ile Cizre ilçelerindeki 9 mahalleyi abluka altına aldı.
Her iki ilçede de mahalleler, hendek ve barikatlardan geçilmezken, cadde ve sokaklara yüksek tahrip gücü olan bombalar yerleştirildi. Silopi’de yaklaşık 2 aydır 6 okulda eğitim verilemediği öğrenilirken, 8 camide de terör tehlikesi nedeniyle çoğu zaman ibadet yapılamıyor. Her iki ilçede de vatandaşlar gıda stokluyor.
Teröristler, sık sık terör eylemleri yaptıkları Şırnak’ın Silopi ile Cizre ilçelerinde yaşamı felç etti. Silopi’nin Nuh, Başak, Karşıyaka, Şehit Harun Boy ve Barbaros ile Cizre’nin Sur, Yafes, Nur ve Cudi mahallelerinde hendekler kazarak, barikatlar kuran teröristler, birçok mahalleye girişleri kapattı. Cadde ve sokaklarına yüksek tahrip gücü olan bombalar da tuzaklanan ilçelerde teröristlerin buldukları tüm tüplere yüksek miktarda A4 ve C4 patlayıcıları yerleştirdiği öğrenildi. Silopi’de oksijen tüplerinin içine bile patlayıcı yerleştirildiği belirtildi.

OKULLARDA EĞİTİM VERİLEMİYOR
Teröristlerin ellerinde uzun namlulu silahlarla hendek ve barikatların başında beklediği ilçelerden Silopi’nin söz konusu mahallelerinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde öğretmenlerinin kısa bir süreliğine kaçırıldığı 23 Nisan, Gazipaşa ve Sevgi ilköğretim okulları ile Fatih, Yavuz Selim ve Cumhuriyet ilkokullarında yaklaşık 2 aydır eğitim verilemiyor. Bu yüzden eğitimlerini ilçenin diğer mahallelerindeki okullarda sürdüren öğrenciler büyük zorluklar yaşıyor.

CEMAAT KORKUYOR, CAMİLER BOMBOŞ
İlçede, hem silahlı teröristler hem de hendek ve barikatlar ile tuzaklanan patlayıcılar yüzünden cemaat ise korktuğu için camilere gidemezken, Medine, Mezarlık, Hz. Bilal-i Habeş, Firdevs, Kevser, Hz. Hamza, Fazilet ve Hz. Ömer camilerinde çoğu zaman ibadet yapılamıyor.

VATANDAŞLAR GIDA STOKLUYOR
Cizre ve Silopi’de her an sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceğini düşünen vatandaşlar, gıda stoku da yapıyor. Özellikle son birkaç gündür marketlere akın eden vatandaşlar, evlerine torbalarla gıda taşıyor.

Cizre’de ikamet eden ve güvenlik nedeniyle kameraya konuşmayan bir vatandaş, binlerce insanın ilçeden göç ettiğine dikkat çekerek, "Burada hayat denilen bir şey yok. Aylardır tehlike altındayız. Evimize bile girip çıkamıyoruz. Hastalarımızı çoğu zaman hastaneye götüremiyoruz. Bu savaş bizim değil ancak sıkıntısını biz çekiyoruz. Artık yeter. Huzur içinde yaşamak istiyoruz" dedi.

Cizre’de evlerinden çıkamamaları için sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine gerek olmadığını anlatan başka bir vatandaş ise, "Zaten çoluk çocuğumuz evden çıkamıyor. İşimiz gücümüz kalmadı. İmkanımız olsa 5 dakika bu memlekette kalmayız. Çocuklarımızın psikolojisini bozuldu. Hergün bir olay var" diye konuştu.

Silopili bir vatandaş ise ilçede büyük olayların yaşanacağını tahmin ettiklerini belirterek, "Bütün mahalleler kapatılmış ve her yere bombalar tuzaklanmış. Silopi diğer ilçeler gibi değil. Dağların tam altında olan bir ilçe. Burada büyük olayların yaşanmasından korkuyoruz. İmkanı olanlar gidiyor buradan. Bizim imkanımız yok. Burada kalmaya mecburuz. Ancak endişelerimiz var. Ailemizin, çocuklarımızın hayatından endişeliyiz" ifadelerini kaydetti.
(İHA)