Abone Ol

Cinsel Taciz Mağdurları Beceriksizlik Yapan FBI'dan 10'ar Milyon Dolar İstiyor

ABD'de 300'den fazla kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan ABD Olimpiyat Jimnastik Takımı'nın ve Michigan Eyalet Üniversitesinin eski doktoru Larry Nassar'ın yargılanmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Cinsel Taciz Mağdurları Beceriksizlik Yapan FBI'dan 10'ar Milyon Dolar İstiyor

ABD'de 300'den fazla kadın ve kız çocuğuna cinsel istimarda cinsel istismarda bulunan ABD Olimpiyat Jimnastik Takımı'nın ve Michigan Eyalet Üniversitesinin eski doktoru Larry Nassar, 2016 yılında tutuklanmıştı. Nassar davasıyla ilgili olarak mağdurlardan 13'ü, soruşturmada "beceriksiz" davranan Federal Soruşturma Bürosu'ndan (FBI) 10'ar milyon dolar talep etti.

"DOKTORUN DAHA FAZLA SUİSTİMALİNE YOL AÇTI"

Mağdurların avukatları tarafından yapılan açıklamada, "Nassar'ın 13 cinsel saldırı kurbanı, ajanların beceriksiz soruşturma sürecinin spor doktorunun daha fazla suistimaline yol açtığı iddiasıyla FBI'dan her biri 10 milyon dolar istiyor." ifadesine yer verildi.

ABD'de jimnastik doktoru Larry Nassar'ın cinsel istismarına maruz kalan 330'dan fazla kadına 380 milyon dolar tazminat
Açıklamada Avukat Jamie White'ın, "Bu, sahte 20 dolarlık banknotları veya vergi hilelerini içeren bir dava değil, FBI tarafından da bilinen, genç kadınlara sınırsız erişimi olan ABD Olimpik Takımı doktoru hakkındaki bir seri tecavüz iddialarıydı." şeklindeki sözleri de yer aldı.

White, Temmuz 2015'ten sonra 100'den fazla kadının daha saldırıya uğradığını kaydetti.

Adalet Bakanlığı geçen yıl konuyla ilgili raporunda, jimnastikçilerin Temmuz 2015'te yaptığı ilk şikayetleri ciddiye almayan FBI'ın hatalı bir soruşturma yürüttüğünü ve bu tarihten sonra yaşanan tacizlerin önünü açtığını belirtmişti.