Abone Ol

CIA danışmanından skandal 15 Temmuz açıklaması

15 Temmuz darbe girişiminin akıl hocalarından eski CIA danışmanı Henry Barkey, 249 şehit verdiğimiz darbe girişimiyle ilgili skandal sözler sarf etti.

CIA danışmanından skandal 15 Temmuz açıklaması

15 Temmuz'u kendisinin yapmadığını dalga geçen bir ifade ile anlatan Barkey "Ben yapsam başarılı olurdu. Darbe girişimi inanılmaz derecede amatördü" dedi.
15 Temmuz darbe girişiminin akıl hocalarından eski CIA danışmanı Henry Barkey, 249 şehit verdiğimiz darbe girişimiyle ilgili skandal sözler sarf etti... 15 Temmuz'u kendisinin yapmadığını dalga geçen bir ifade ile anlatan Barkey "Ben yapsam başarılı olurdu. Darbe girişimi inanılmaz derecede amatördü" dedi...
Türkiye 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında tanklarla, füzelerle, helikopterlerden ateşlenen makineli tüfek mermileri ile tam 249 şehit verdi...
Darbe gecesi İstanbul Büyükada'da olduğu ortaya çıkan eski CIA danışmanı Henry Barkey o karanlık geceyle ilgili katıldığı bir televizyon programında skandal ifadeler kullandı...
ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Woodrow Wilson International Center for Scholars'ta Ortadoğu Programı Direktörlüğünü yürüten, ABD'nin istihbarat servisi CIA bağlantılı Türkiye uzmanı Henri Barkey, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, "Ben yapsam başarılı olurdum" dedi.
FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen, 15 Temmuz kalkışmasının da akıl hocalarından olduğu ileri sürülen Henry Barkey'in o gece 8 kişilik bir grup ile İstanbul Büyükada'daki Splendid Palace'da toplantıda olduğu iddia edilmişti.
"İNANILMAZ DERECEDE AMATÖRCE"
Barkey, bu iddiaların sorulması üzerine, "İlk olarak şunu söyleyeyim, darbeyi ben yapmadım. ikinci olarak eğer ben yapsaydım, başarılı olurdu. Darbe girişimi inanılmaz derecede amatörceydi. İstanbul'da trafiğin en yoğun olduğu saatte, Avrupa ile Asya kıtasını bağlayan en önemli köprü üzerinde yapıldı. Köprü zaten tanklarla kapatılmıştı." ifadelerini kullandı.
Barkey daha önce de, FETÖ'nün CIA'yle ilişkileri konusunda ise "CIA ile hiçbir alakası yok. Olamaz da. Ben ABD Dışişleri'nde çalıştım, biliyorum yok öyle bir şey. Türkiye'de böyle komplo teorileri çıkıyor" diyerek ABD derin devletinin FETÖ ile ilişkilerini perdelemek istemişti.
Henri Barkey'in FETÖ'nün ABD ayağı olan Rumi Forum organizasyonunda profesyonel olarak görev aldığı ve FETO'nun çalışmalarını tanıtmak için Prof. Ali Yurtsever ile birlikte ABD'de ciddi lobi yürüttüğü biliniyor...
f5