MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP'li Atilla Sertel'den Numan Kurtulmuş'a: TRT Adalet Mitingini neden yayınlamadı?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a, TRT'nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün finali olan mitingi neden yayınlamadığını sordu.

Eklenme: 12 Temmuz 2017 13:46 - Güncelleme: 12 Temmuz 2017 14:27

Geçen pazar günü Maltepe Sahili’nde yapılan mitingi Türkiye’deki yerel ve yaygın medyanın yanı sıra dünyanın önde gelen çok sayıda yabancı basın kuruluşu canlı olarak yayınladığını belirten Sertel, "Adalet Mitingi’ni yerli ve yabancı çok sayıda basın kuruluşu saniye saniye verirken, gelirinin yüzde 85’ini halktan kesilen paralardan elde eden TRT’de bir dakika dahi yer almadı" dedi.

Soru önergesinde, TRT’nin yayın politikasının Adalet Yürüyüşü ile tamamen ayyuka çıktığını ifade eden Sertel, yarım asırlık kurumun bütün değerlerinin yok edildiğini ve Ak Parti iktidarının çiftliği haline geldiğini öne sürdü. TRT’nin 2 milyar lirayı bulan bütçesinin yüzde 85’inin elektrik enerjisi hasılat payı ve bandrol gelirlerinden elde ettiğini ifade eden Atila Sertel, şunları söyledi:
"Tüm dünyanın izlediği Adalet Mitingi TRT ekranlarında bir dakika dahi yer almadı. Bu yürüyüş dünyanın her yerinde haberdir. Üstelik bunu ana muhalefet partisi lideri yapıyorsa çok daha önemli bir haberdir. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ile hükümetin attığı her adımı canlı yayınlayan TRT, dünya siyasi tarihine rekor olarak giren bu yürüyüşü görmezden gelmiştir. TRT’de habercilik ve tarafsız yayıncılık bir kenara bırakılmış ‘sahibinin sesi’ yayıncılığına başlanmıştır.

O halde belli bir kitlenin ve partinin sesi haline gelen TRT için bundan sonraki süreçte iktidarı desteklemeyenlerin elektrik faturalarından kesinti yapılmaması ve aldıkları elektronik aletlerin bandrol gelirlerinin TRT’ye aktarılmaması gerekmektedir. TRT’ye sadece izleyenler ve AKP’yi destekleyenler katkıda bulunsun! Halkın tamamından alıp, belli bir bölümüne göre yayıncılık yapmak asla kabul edilemez. TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve TRT’nin çiçeği burnunda Genel Müdürü İbrahim Eren halka bunun hesabını vermelidir."

"YENİ GENEL MÜDÜR VEFA BORCUNU ÖDÜYOR"
Geçen haziran ayında yapılan KİT Komisyonu’nda Bilal Erdoğan'ın okul arkadaşı olduğunu belirttiği İbrahim Eren’in TRT'ye yeni genel müdür olacağını söylediğini hatırlatan Atila Sertel, "TRT Genel Müdürlüğü’ne atanan İbrahim Eren, yeterli liyakata sahip değildir. Buna rağmen yaklaşık 4 yıldır TRT Genel Müdür Yardımcılığı yapmakta ve kurumun bütçesini neredeyse tek başına yönetti. Zamanın genel müdürü Şenol Göka'ya herkesin huzurunda söyledim, 'TRT'yi ne yazık ki siz değil Bilal Erdoğan'ın arkadaşı yönetiyor' dedim. İbrahim Eren, 12 yıllık memuriyet şartını taşımıyor, TRT genel müdürü olamaz. İbrahim Eren’in TRT Genel Müdürü olmasıyla yarım asırlık kurum tamamen AKP’ye teslim olmuştur. TRT, A Haber, ATV olmuştur" dedi.