Abone Ol

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha... CHP'li Başarır İsyan Etti!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi işinin usulsüz bir şekilde Cengiz İnşaat'a verildiğini iddia etti. Başarır, "Bu usulsüzlüğe sebep olanlardan, imza atanlardan mutlaka hesap sorulacaktır" dedi.

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha! CHP'li Başarır'ın İsyanı

İktidarla yakın ilişkileri olan Cengiz İnşaat'a bir iş daha verildiği ortaya çıktı. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır 2020 yılında, 21/b kapsamında pazarlık usulü ile yapılan Rize İyidere Lojistik Limanı İhalesi’nin, 1 milyar 370 milyon liraya Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı'na verildiğini hatırlattı.

"Rize Belediyesi, İyidere Lojistik Limanı’na 20 kilometre uzaklıktaki millet bahçesi ile ilişkili olan ‘Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi’nin yapımı işi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 17.06.2021 tarihinde talep yazısı yazmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 25.06.2021 tarihli yazı ile Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projeleri işinin “Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı” bünyesinde ilave iş olarak yapılacağını bildirmiştir. Daha sonra bu kıyı koruma projeleri “İyidere Lojistik Limanı İnşaatı” işine ilave olarak yapılması, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce onaylanmıştır" diyen Başarır, "Böylece Cengiz İnşaat’a ihalesiz bir şekilde Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi verilmiştir" ifadelerini kullandı.

Başarır konuya ilişkin şunları söyledi:

2020'DE 98 MİLYON LİRALIK İŞ 2022'DE 250 MİLYON LİRA

İyidere Lojistik Limanı İnşaatı işinin sözleşme bedeli 1 milyar 370 milyon TL’den, yüzde 7,16 oranındaki artış ile 1 milyar 468 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Böylece iktidar, 'Beşli Çete’den biri olan Cengiz İnşaat’a 98 milyon liralık bir kıyak daha yapmıştır. Bu 98 milyon TL’lik artış 2020 yılı birim fiyatları ile yapılmıştır. Ancak bu bedel 2022 birim fiyatları ile yapıldığında yaklaşık 250 milyon TL’yi bulmaktadır.

KAMU İHALE SÖZLEŞMESİNE AYKIRI

Yapımı devam etmekte olan Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı işi kapsamında, Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi ilave işi söz konusu iş kapsamında olmamasına rağmen, ihalesiz bir şekilde Cengiz İnşaat’a verildiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Bilindiği üzere, mal ve hizmet alımlarıyla ilgili yapım sözleşmelerinde öngörülemeyen durumlar nedeniyle bir iş artışının zorunlu olması halinde, artışa konu olan iş, sözleşmeye esas proje kapsamında olmalıdır. İki iş arasında bir bağlantı olması gerekir ki ancak bu çerçevede aynı yükleniciye ilave iş verilebilir. Aralarında 20 kilometre mesafe bulunan, bir lojistik liman işi ile millet bahçesine ait olan bir iş arasında nasıl bir bağlantı olabilir? Bu Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na çok açık bir şekilde aykırıdır. AKP iktidarı kanun tanımaz özelliğini burada da göstermiştir” sözlerini dile getirdi.

MUTLAKA HESAP SORULACAKTIR!

AKP iktidarının, yıllardır beşli çeteyi korumak uğruna binlerce şirketin batmasına neden olduğunu söyleyen CHP’li Başarır, “Halkın parasını beşli çeteye peşkeş çekmekten bıkmayan iktidar, yine usulsüz bir şekilde ve yine Cengiz İnşaat’a iş vermiştir. Bu usulsüzlüğe sebep olanlardan, imza atanlardan mutlaka hesap sorulacaktır. Kimsenin devletimizi babasının şirketi gibi yönetmeye hakkı yoktur. Danıştay’ın son kararında olduğu gibi 21/b ile yapılan bütün ihaleler geriye yönelik incelenecek ve yapılan usulsüzlükler cezasız kalmayacaktır” dedi.

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha... CHP'li Başarır İsyan Etti! - Resim: 1

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha... CHP'li Başarır İsyan Etti! - Resim: 2

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha... CHP'li Başarır İsyan Etti! - Resim: 3

Cengiz İnşaat'a Bir Ballı İhale Daha... CHP'li Başarır İsyan Etti! - Resim: 4