Abone Ol

Cenevre'de Salih Müslim'le gizli görüşme

PYD Eş Bakanı Salih Müslim'in, Cenevre toplantılarının ilk gününde BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın özel ekibiyle gizlice bir araya geldikleri öğrenildi.

Gizli görüşme deşifre oldu, PYD'ye verilen sözler ortaya çıktı!

Cenevre toplantısının başladığı gün, son ana kadar davet bekleyen PYD Eş Bakanı Salih Müslim'in perşembe günü BM temsilcisi Mistura'nın özel ekibiyle gizlice bir araya geldikleri ortaya çıktı.

Habertürk TV'den Mahir KILIÇ'ın haberine göre görüşmede PYD'ye "Cenevre toplantılarının ikinci etabında olacaksınız" sözü verildi.

İsviçre'deki gizli görüşmeye Müslim'in yanısıra Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanları Heysem Menna, İlham Ehmed ve Suriyeli eski bakan ve muhalif liderlerden Kadri Cemil'in de katıldıği bildirildi.

Mistura'nın ekibi, heyete "Cenevre'de ilk etapta olmasanız da ikinci oturumlarda olacaksınız. 2-3 hafta bekleyin" dediği öğrenildi.

Görüşmede; heyet garanti istedi ancak sözlü teminat alabildi. Heyet bu görüşmede Türkiye'nin kendilerinin davetine nasıl engel olabildiğini sordu ve "Türkiye bu kadar güçlü bir ülke mi? " dedi.

Mistura'nın ekibi bu soruya sadece Türkiye'nin değil, ABD ve Rusya'nın da bu süreçte PYD'yi masada istemediği yanıtını verdi.

Görüşmeye katılan isimlerden Suriye Demokratik Meclisinin eş başkanı Heysem Menna'ya toplantı için şahsi davetiye gitmiş ancak Menna, kürtler olmadan toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

Habertürk