Abone Ol

Tarikat Yurtlarında İstismar, Ölüm ve Şiddet Durmuyor

Son bir yıl içerisinde cemaat yurtlarında yaşananlar gençlerin, karanlık ve istismarcı tarikatların kıskacında olduğunu bir kez daha gösterdi. İşte son bir yıl içerisinde, tarikat ve cemaatlerin yaşanan olaylar ...

Tarikat Yurtlarında İstismar, Ölüm ve Şiddet Durmuyor

Tarikat ve cemaatlerin göz yumulan yurtları, kaçak Kuran kurslarında yaşanan şiddet olayları gündemdeki yerini koruyor. Son olarak Elazığ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara iddiaya göre kaldığı cemaat yurdunda baskılar üzerine yaşamına son verdi.

Kara'nın cemaat yurdundaki baskılara isyan eden bir videosunun ortaya çıkması, tarikat ve cemaat oluşumlarına bağlı yurtlarda yaşananları tekrar gündeme getirdi. Türkiye, son bir yıl içerisinde Kuran kursları ve tarikatlara bağlı cemaat yurtlarında meydana gelen olaylarla sarsıldı.

'DECCAL'İ VURDUM' DİYE BAĞIRDI

Antalya'da Antalya İlim ve Kültür Derneği isimli tarikata ait olduğu belirtilen yurtta aşçı olarak çalışan İhsan Güney'in, yurdun yemekhanesinde üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul'un başını satırla kesip, göğsünün üzerine koyması ve 'Deccal'i vurdum' diye bağırması, ülke gündemine oturmuştu. Antalya 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan karar ile yayın yasağı ve gizlilik kararı alındı. Bir gencin katledilerek öldürülmesiyle gündeme gelen tarikat yurdunun bağlı olduğu Antalya İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kaplan’ın kabarık sicili ortaya çıkmıştı. Kaplan'ın, aynı zamanda Kepez bölgesinde Giyaseddin Keyhüsrev Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür yardımcısı olduğu ortaya çıkmıştı.

SINIFI MESCİDE ÇEVİRMEYE ÇALIŞMIŞ

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Kepez Ortaokulu’nda daha önce müdür olarak çalışan Kaplan’ın adı daha önce sınıfı mescide çevirme olayıyla gündeme gelmiş, ortaokulda bulunan anaokulu sınıfı mescide çevrilerek Atatürk resimleriyle kaplı koridorlar yeşile boyanarak kapatılmıştı.

Ayrıca okulda, anaokulu olarak kullanılan salon ibadethaneye çevrilmiş, yerleri halıyla kaplanan salonun duvarlarına Arapça yazılar eklenmişti. Görevden alındıktan sonra İmam Hatip Lisesi’ne atanan Kaplan’ın, tarikatçı bir kimliği olduğu, daha önce Kepez Ortaokulu’nda müdür olduğu süreçte, öğrencileri İmam Hatip Ortaokulu’na zorla yönlendirdiği, velileri ikna ederek çocukların kayıtlarını İmam Hatip Ortaokulu’na aldırdığı ortaya çıkmıştı.

ERZURUM'DA 7 ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR

Erzurum’da Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı merkez Palandöken ilçesinde bulunan Hacı Bahattin Evgi yatılı erkek Kuran kursunda 7 çocuk cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Erzurum Valisi Okay Memiş, olayı doğrularken kursta gönüllü denetçi olarak görev yapan zanlının Yozgat'ta kaçmak isterken yakalandığını açıklamıştı.

KURAN KURSUNDA KAPIYA ASILI BULUNMUŞTU

Muş Merkez Karşıyaka Kuran kursunda 3 Temmuz'da 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz isimli bir çocuk kemeriyle tuvalet kapısının koluna asılmış bir şekilde bulunmuştu. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ortak bir açıklama yaparak 12 yaşındaki çocuğun ölümüyle ilgili soruşturmaya gizlilik kararı getirildiğini duyurmuştu.

İMAMDAN KURAN KURSUNA GİDEN ÇOCUĞA ŞİDDET

Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki Yeni Yurt Merkez Camisi’nde, cami imamı olduğu belirtilen şahıs, Kuran kursuna gelen küçük çocuğu arkadaşlarının önünde şiddet uygulamıştı. Kurstaki bir başka öğrenci tarafından çekilen görüntülerde, şahsın öğrenciye tokatlar attığı daha sonra havaya kaldırıp yere fırlattığı görülmüştü.

Söz konusu cami imamının daha önce defalarca kez şikayet edildiği ancak hiçbir şekilde soruşturma açılmadığı belirtilmişti.