Abone Ol

Canlı Yayında Cemal Enginyurt'tan Latif Şimşek'e Şiddet, TV100'den Kınama

DP'li Cemal Enginyurt ve gazeteci Latif Şimşek, televizyon programında tartıştı. Enginyurt'un korumasının yayına ara verildiği sırada Latif Şimşek'i darp ettiği açıklandı.

Canlı Yayında Cemal Enginyurt'tan Latif Şimşek'e Şiddet, TV100'den Kınama

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve gazeteci Latif Şimşek, TV100’de canlı olarak yayınlanan "Gündeme Dair" programında tartıştı.

Eski CHP milletvekili ve Korkusuz Gazetesi yazarı Barış Yarkadaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kobane eylemleri davasındaki, "Eğer yaptıklarımız suç ise suç ortağımız AKP’dir. Erdoğan neden sanık sandalyesinde yok? Biz yargılanıyorsak; AKP’liler de yargılanmalı" sözlerini hatırlattı. 

Yarkadaş, çözüm sürecindeki söz ve eylemlerin yargılanamayacağına dair kanun çıkarıldığı söyledi.

Yargı bağımsızlığı ve yargıdaki sorunlarla ilgili tartışma üzerine Latif Şimşek, "Farz et ki Çiğdem Mater'le ilgili (Gezi Parkı eylemleri davasında) yanlış karar verildi. Kaç tane böyle yanlış karar gösterebilirsin? Gezi davasıyla ilgili konular, HDP'yle ilgili konular... Bir gün de çıkın deyin ki, Yozgat'ın Yerköy ilçesindeki Ahmet efendi, haksız yere ya da iftira atıldığı için şu cezayı aldı. Verdiğiniz örnekler üçü, beşi, onu geçmez. Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'yla ilgili yargı süreci devam ediyor. Ben de istiyorum yargı adil bir şekilde kararını versin. Türk yargısı ne karar verirse herkes saygı duyacak. Bu işin istinafı var, Yargıtay'ı var, Anayasa Mahkemesi var. Herkes saygı duyacak kardeşim. Bu ülkenin hakimini de savcısına da istihbaratını da bu kadar küçümseyemezsiniz" dedi.

Bu sözlerin ardından Cemal Enginyurt, "Bırakın savunmayı. Polis de bizim devlet de bizim. Bırakın bu işleri" karşılığını verdi.

Şimşek'in de "Sen bırak bu işleri" diyerek yanıt vermesi üzerine Enginyurt, Şimşek'in üzerine yürüdü. Şimşek, "Sen bana bırak diyorsun da ben bırak deyince ne olacak" dedi. Gerginliğin üzerine canlı yayına ara verildi.

Yayına tekrar geçilmesinin ardından açıklama yapan programın sunucusu Pınar Işık Ardor, yayına ara verildiği sırada Latif Şimşek'in darp edildiğini söyledi.

Ardor, "Gerçekten çok üzüntülü bir olay yaşadık. Öncelikle TV100 yönetimi, tüm ekip arkadaşlarımız ve kendim dahil olmak üzere bu olayı şiddetle kınıyoruz. Fikirler uyuşmayabilir, insanlar birbirleriyle anlaşamayabilirler. Tartışma programlarını da bu yüzden yapıyoruz. Ancak şiddete yönelen görüntülere şahitlik ettiniz. Arkasından daha da kötü görüntüler yaşadık stüdyoda. Cemal Enginyurt’un koruması… Konu yargıya intikal ettirildi. Latif Şimşek de biraz kendine geldikten sonra yayına gelecek. Çünkü darp da edildi. Şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Ardor, daha sonra Şimşek'in yayına katılamayacağı ve darp raporu alacağını belirtti.

tv100 yönetimi, olayın hemen ardından Cemal Enginyurt'un bu davranışını şiddetle kınadığını açıkladı.

''ŞİDDETLE KINIYORLAR, KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORLAR''

Aranın ardından moderatör Pınar Ardor, istenmeyen olayla ilgili tv100 yönetiminin açıklamasını aktardı. Ardor, şunları söyledi;

"tv100 yönetimi, değerli Yönetim Kurulu Başkanımız Necat Gülseven, Genel Yayın Yönetmenimiz Alican Değer, Programlar Müdürümüz Bülent Yılmaz ve kanal yöneticilerimiz, bütün ekip arkadaşlarımız olayı şiddetle kınıyorlar, kamuoyundan özür diliyorlar."

Ardor'un ardından söz alan programın bir diğer konuğu Barış Yarkadaş, ''DP Milletvekili Cemal Enginyurt’un durup dururken tartışma çıkarmasına, Latif Şimşek’e yönelik müdahalesini en başta ayıplıyorum, protesto ediyorum, kınıyorum ve bir milletvekiline hiç yakıştıramıyorum.'' ifadelerini kullandı.

''UMARIM PİŞMAN OLMUŞTUR''

Doğan Çağlar ise ''Latif Şimşek çok nazik, değerli ve naif bir adam. Latif Bey’e çok ayıp oldu. Cemal Bey’e hiç yakıştıramadım. Cemal Bey inşallah kendini sorgular, umarım buradan çıktıktan sonra pişman olmuştur diye düşünüyorum.'' dedi.