Abone Ol

Can Atalay’ın milletvekilliği önce düşürülecek sonra iade edilecek

11 Ocak'ta Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi için çağrılarda bulunan Bahçeli, Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş toplantı yapmışlardı

Can Atalay’ın milletvekilliği önce düşürülecek sonra iade edilecek

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına mahkum edilen, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iki kez hak ihlali kararı verilmesine rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin önümüzdeki hafta düşürüleceği iddia edildi.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre Can Atalay ya da diğer milletvekilleri, vekilliğin düşürüldüğü tarihten itibaren 7 gün içinde kararın anayasaya, kanuna veya içtüzüğe aykırılığı iddiasıyla AYM’ye başvurabilecek. AYM de, iptal istemini 15 gün içinde kesin karara bağlamak durumunda olacak.

Atalay’ın yeniden AYM’ye başvuru yapmasının ardından artık Yargıtay’ın ikilik yaratan kararının aradan çıkacağı ve TBMM’nin doğrudan AYM’nin yeni kararı ile muhatap olacağı belirtiliyor.

Atalay hakkında muhtemelen tahliye ve iade kararı verilecek

Konuyla ilgili AKP'li bazı yetkililerin değerlendirmesini de aktaran Kahvecioğlu, haberinde şu ifadelere yer verdi:

"Atalay’ın vekilliği düştükten sonra yeni bir işlemle AYM yeni bir karar ortaya koyacak. ‘Bu hak ihlâli, süregelen ara mahkeme kararına uygun bir işlem yapılmamasından kaynaklanıyor’ diyecek ve muhtemelen Atalay hakkında tahliye ve iade kararı verecek. Ardından bu kararı Meclis’e gönderecek, Meclis de bunun gereğini yapmak zorunda olacak.”

Üçlü görüşme yapılmıştı

11 Ocak'ta Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi için sürekli çağrı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş toplantı yapmışlardı.