Abone Ol

Büyükada'da Arbede; TÜGVA Çalışanları Zabıtaya Direniyor

TÜGVA tarafından kullanılan Büyükada iskelesinin üst katı İBB'ye geçti. Ancak tahliyeye bölgede önlem alan polisin gözü önünde direnen TÜGVA çalışanları ile zabıtalar arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Büyükada'da Arbede; TÜGVA Çalışanları  Zabıtaya Direniyor

TÜGVA tarafından kullanılan Büyükada iskelesinin üst katı mahkeme kararıyla İBB’ye geçti. Ancak TÜGVA’nın terk etmemesi üzerine, İBB ekiplerinin kata çıkmalarına izin verilmedi.

Tahliye işlemini gerçekleştirmek için iskeleye giden İBB’ye bağlı zabıtalar, üst katta bekleyen polislerin engeliyle karşılaştı.

Polislerin önünde TÜGVA çalışanları oldukları belirtilen kişiler tarafından zabıtalar, ittirilerek yaka paça dışarıya çıkarıldı. O anlara ait görüntüler ortaya çıktı.

Büyükada İskelesi’nde toplanan halk ise, İBB zabıtalarının içeriye alınmamasına tepki gösterdi.

ONGUN: MAHKEME KARARINA RAĞMEN ENGELLENİYOR


Konuya ilişkin İBB Sözcüsü Murat Ongun da bir açıklama yaptı, “Bir vakıf, Büyükada Vapur İskelesi’ni, mahkeme kararına rağmen boşaltmadı, tahliye ise engelleniyor. Oysa tahliyenin önünde hiçbir hukuki engel yok. Bu vakfın İBB'ye karşı savunulması idari usullere aykırıdır. Bunu yapan tüm kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU: KAMUNUN MALINA ÇÖKME DEVRİ BİTTİ

39 ilçe başkanıyla birlikte Büyükada’ya gitme kararı alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yaptığı paylaşımda şu ifadleri kullandı: “Büyükada iskelesine çökenler, mahkeme kararına rağmen boşaltmayanlar,hukuk dışı davrananlara müdahale etmek yerine halkın haklarını koruyanları darp edenler! kamunun malına çökme dönemi bitti! Saat:15'00'de 39 ilçe başkanımızla orada olacağız Halk mı büyük 3-5 kişi mi? Göreceğiz!”

ÖZGÜR ÖZEL: BÜYÜKADA İLÇE BAŞKANIMIZ DARP EDİLDİ


TBMM’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Büyükada İskelesi’ndeki mekanın, mahkeme kararına rağmen boşaltılmadığını ve çıkan arbedede Büyükada İlçe Başkanının darp edildiğini belirtti. ‘Bir felaket ve hukuk skandalı yaşanıyor’ diyen Özel şu ifadeleri kullandı:

“BİZ GELMESEK BUNLAR BİLİNMEYECEK”

* İstanbul Büyükada İlçe Başkanımız Ercan Akpolat darp edildi. Sebebi şu, adalarda bir iskele var. İskeledeki mekan İBB’ye ait. 2018 yılında İBB burayı Şehir Hatları’na kiralamış 10 yıllığına, sonra ne olmuş, Şehir Hatları, yine yönetim Ak Parti’deyken bunu Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına kiralamış, üçüncü kişiye kullandırıyor, sözleşmeye aykırı. Biz gelmesek hiç bunlar bilinmeyecek.

* Ekrem İmamoğlu’nun ekibi bakıyor, ‘Burada bir yer var çok değerli, bunun İstanbulluların kullanımına sunulması lazımken, neden Bilal Erdoğan’da, neden TÜGVA’da, neden dindar ve kindar nesil yetiştirmek isteyenlerin elinde?’ Ee kiralamışlar…

* Bir bakıyorlar sözleşmeye ‘üçüncü kişilere izin olmadan kiralanamaz’ Mahkemeye gidiyorlar, mahkeme haklısın diyor, çıksınlar diyor ama çıkmıyor. İBB yazıları yazıyor olmuyor, en son gidiyorlar ‘boşaltın’ diyorlar. Ve orayı boşaltın deyince ‘vermeyiz’ diye tartışmalar, arbedeler…

* Dünden itibaren orada Adalılar, iskelelerine sahip çıkıyorlardı, mahkeme kararına rağmen ilçe başkanımız, zabıta müdürümüz, İBB’nin yetkilileri, Şehir Hatlarının görevlileri, suçişleri bakanının talimatıyla darp edildiler. ‘Bu harami düzeni son bulacak’ demiştik, buluyor, bulmasında mahkeme kararlarına bile direniyorlar.

* Adalıların faydasına olacak yeri, Bilal Erdoğan’ın dindar ve kindar nesil yetiştirme azminde olan vakfına vermişler. Mahkeme bile olmaz demiş, kaba kuvvet var, bunu milletimize şikayet ediyoruz

“TÜGVA İLE SÖZLEŞME FESH EDİLDİ”

İBB yetkilelerinin verdiği bilgiye göre, Büyükada İskelesi’nin üst katının tahliyesine ilişkin hiçbir hukuki engel kalmadı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesi’nin kararlarının uygulanması için de tahliye süreci başladı.

Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada süreç şöyle özetlendi:

“Büyükada iskelesi, diğer bazı iskelelerle birlikte, 2005 yılında özelleştirme yüksek kurulunun ilgili kararına dayanılarak, Türkiye Denizcilik işletmesi ile İBB arasında yapılan protokol ile İBB'ye devredildi. İBB, Büyükada İskelesi ve benzeri diğer iskelelerle, deniz vasıtalarını 2011 yılında yapılan ihale sonucu bir intifa hakkı sözleşmesi ile şehir Hatları A.Ş'ye devretti. Şehir Hatları, iskelenin üst kısmını 2018 yılında Türkiye Gençlik Vakfı'na (TÜGVA) 10 yıllığına kiraya verdi.

İBB, 7 Şubat 2020 tarihinde Şehir Hatları A. Ş'ye bir yazı yazarak, Büyükada İskelesi’nin üst katının intifa sözleşmesine aykırı olarak 3. kişilere devredildiğinin tespit edildiğini, kira sözleşmesinin fesih edilerek bu alanın İBB'ye teslim edilmesini istedi. Bunun üzerine Şehir Hatları AŞ, 21 Şubat 2020 tarihinde, TÜGVA ile olan kira sözleşmesini feshederek, bu alanının 28 Şubat 2020 tarihine kadar tahliye edilmesini istedi. Alanı da İBB'ye teslim etti.

Alanın zamanında tahliye edilmemesi üzerine İBB, 11 Eylül 2020 tarihinde TÜGVA'ya ihbarname çekerek, 7 gün içerisinde tahliye edilmesini istedi. Alanın tahliye edilmemesi üzerine, bu kez İBB, prosedüre uygun olarak 6 Ocak 2021 tarihinde, Adalar Kaymakamlığına yazı yazarak, Büyükada İskelesi’nin üst kısmının tahliye edilmesi talebinde bulundu.

“ADALAR KAYMAKAMLIĞI 26 OCAK 2021’DE TAHLİYE EMRİ VERDİ”

Adalar Kaymakamlığı, önce 26 Ocak 2021 tarihi için tahliye emri verdi. Daha sonra hava muhalefete nedeniyle TÜGVA temsilcilerinin gelmemesi gerekçesiyle, tahliye gününü 2 Şubat 2021 tarihine erteledi. Bu arada TÜGVA'nın tahliye işleminin iptali için açtığı davada, mahkeme 27 Ocak 2021 tarihinde, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tahliye sürecini durdurdu. Ancak daha sonra İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 28 Mayıs 2021 tarihli ve 2021-158 sayılı kararıyla, tahliye işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi. Böylece tahliye işleminin önünde hukuki bir engel kalmadı. Bu kararla birlikte İBB, 9 Haziran 2021 tarihinde yeniden Adalar Kaymakamlığı’na yazı yazarak, söz konusu yerin tahliye edilerek, İBB'ye teslim edilmesini istedi.

Adalar Kaymakamlığı, 18 Haziran 2021 tarihinde İBB'ye yazı yazarak, Büyükada İskelesi üzerinde Türkiye Gençlik Vakfı'na kiraya verilen alanın tahliyesinin yapılabilmesi için Şehir Hatları A.Ş ile TÜGVA arasındaki kira sözleşmesinin usulüne uygun olarak sona erdiğine dair bilgi ve belgelerin gönderilmesini istedi. İstenen bilgi ve belgelerin Adalar Kaymakamlığı’na iletilmesi için Şehir Hatları A.Ş'ye İBB tarafından bildirim yapıldı. Şehir Hatları A.Ş de istenilen bilgi ve belgeleri, 8 Temmuz 2021 tarihinde Adalar Kaymakamlığı’na gönderdi.

Bu arada TÜGVA'nın İstanbul 2. İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair karara karşı yaptığı itiraz üzerine, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesinin 2021-765 itiraz no ve 06.07.2021 tarihli kararı ile itirazın reddine kesin olarak karar verildi. Büyükada İskelesi’nin üst kısmının tahliyesine ilişkin Adalar Kaymakamlığı’na yazılan 9 Haziran 2021 tarihli yazının üzerinden 60 günün üzerinde süre geçti. İlgili mahkeme kararlarıyla, söz konusu alanın tahliyesine ilişkin hukuki hiçbir engel kalmadı.”