Abone Ol

Burhan Kuzu canlı yayında tarikatları böyle savundu

Eski AKP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu Haber Global'de katıldığı programda tarikatların sosyolojik ihtiyaç olduğunu öne sürdü.

Burhan Kuzu canlı yayında tarikatları böyle savundu

Eski AKP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu ve Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen Haber Globel'de Saynur Tezel'in Kayıt Altında programına konuk oldu.

Burhan Kuzu, “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “İç savaş” sözleri üzerinden tarikatlara ilişkin konuştu. Tarikatların sosyolojik bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Kuzu şu ifadeleri kullandı:

“Tarikatlar sosyolojik bir ihtiyaçtır. Diyanet tarikatları denetleyemez. Tekkeler, zaviyeyeler, türbelerin hepsi kapatılmış vaziyette ve yasal olarak temele oturmuyor. Zamanında kapatılmış. Tamamını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Toptan kapatmak doğru değil, şeffaf olmalı.

İstiklal mahkemelerinde maalesef çok sayıda insan kılık kıyafetleri yüzünden idam edildi. Atatürk, bu tarikatların dinamik olmadığını, bunların tembel insanlar yetiştirdiğini düşünerek bunları yasaklıyor. Bu tarikatlar dediğimiz şey yeni değil, peygamber döneminden beri devam ediyor. Bu işin vebali vardır, tarikatlar arasında ayrımı iyi yapmalıyız.”

Kuzu’nun tekke, zaviyeler sorusuna ceza hukukçusu Ersan Şen, “Kapatılması lazım. Ceza hükümleri uygulanmalı, ve açılmamaları lazım“ yanıtını verdi.

Tarikatların okul açmasıyla ilgili ise Kuzu şu ifadeleri kullandı: “Birçok cemaatin okulu var, koleji var. Devlet denetliyor. Tarikatın bir vakfı varsa ve okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engel var. Ne zararı var?”

İŞTE BURHAN KUZU'NUN TARİKATLARI SAVUNDUĞU ANLAR: