Abone Ol

Burhan Felek yüzme havuzunda müthiş skandal!

Uzun süredir Olimpiyat Oyunları'nı almak için çabalayan Türkiye'de olimpik şartlar bir türlü sağlanamıyor.

Burhan Felek yüzme havuzunda müthiş skandal!

Oyunların en seçkin dallarından olan yüzme ile uğraşan sporcular İstanbul Burhan Felek yüzme havuzunda birbirleriyle değil, olumsuz koşullarla mücadele ediyorlar.

Yaklaşık 33 senedir İstanbul'da yüzme sporuna hizmet eden Burhan Felek yüzme havuzunda bugünlerde yüzmek bir kenara nefes almak bile çok zor. Çocuklarına iyi bir gelecek ve sağlıklı bir hayat sağlamak amacıyla bir kulübe yazdırıp havuza getiren veliler, şahit oldukları manzarayı görünce şok oldular.

Tesislerin bir çok şartları yetersiz ve sağlıksız olması, yarışmaların olduğu günlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle oluşan kaos ortamıyla neredeyse yüzmek imkansız hale geliyor. Yarışma sıralarının kendilerine gelmesini bekleyen genç sporcular, kendilerine ait herhangi bir salon, oda veya oturacak yer olmadığı için koridorlarda, tuvalet önlerinde yere oturarak vakit geçiriyorlar.
Burhan Felek yüzme havuzunda, tuvaletler ise mikrop yuvası gibi adeta.

Burhan Felek yüzme havuzunda müthiş skandal! - Resim: 1

Bozuk sifonlar, paslı lavabolar ve kaygan zemin çocukların sağlığını tehdit eder nitelikte. Cuma günü ıslak zeminde kayıp kafasını yere vuran bir sporcuyu tesislerde doktor ve ambulans olmadığı için hastaneye velisi kendi şartlarıyla götürmüş.

Bu olay sonrasında gelen tepkiler yüzünden pazar günü yapılan müsabakalarda sadece bir doktor bulunurken, ambulans yine tesislerde bulunmadı. Havuzda bütün olumsuzluklar bunlarla da kalmıyor. Yüzme yarışları sırasında sık sık elektrik kesintisi yaşanırken, müsabakalara ara verilmek zorunda kalınıyor.
Hafta sonu düzenlenen yarışmalarda yetersizliklerden dolayı 2004 ve 2005 doğumlu çocuklar bir arada yarışmak zorunda kalırlarken, sıranın kendilerine gelmesini bekleyen 700'ün üzerinde çocuk yerlerde, havuzun dışında oturarak sıralarını beklediler. Genç sporcuların velileri ise yaşanan bu sağlıksız ve yetersiz koşulların etkisiyle zaman zaman gerginleşerek birbirleriyle tartışabiliyor. Konuştuğumuz bazı veliler bu şartlar yüzünden çocuklarını yüzmeden alacaklarını bile belirttiler.

Burhan Felek yüzme havuzunda müthiş skandal! - Resim: 2

Röportaj teklifimizi federasyon, kulüpler ve GSGM'den gelebilecek olumsuz tepkiler yüzünden ret eden veliler, bu şartların bir an önce düzelmesini umduklarını söylediler.

dha