Abone Ol

BTC Türk'te büyük soygun: 55 Milyon Doları kimler çaldı?

Kripto para borsası BtcTurk’e siber saldırı gerçekleştirildi. BtcTurk siber saldırı yapıldığını açıklarken söz konusu saldırıdan 10 adet kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiğini belirtti. Popüler bir Bitcoin analisti ise çalınan para miktarının yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

BTC Türk'te büyük soygun: 55 Milyon Doları kimler çaldı?

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan siber saldırı sonucunda 10 adet kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiği aktarıldı. BtcTurk'ten yapılan açıklamada, tedbir amacıyla kripto para yatırma ve çekme işlemlerinin durdurulduğu belirtildi.

Tanınmış bir Bitcoin analisti olan ZachXBT, X'teki bir gönderisinde parayı çalan kişinin "1,96 milyon AVAX (54,2 milyon dolar) taşıyan ve Coinbase/THORChain'e aktaran bir adres olduğunu" düşündüğünü söyledi.

Kripto para birimleri Türkiye'de oldukça popüler durumda, ve ülke dünyanın dördüncü büyük kripto ticaret pazarı konumunda.

BtcTurk'ün açıklaması şöyle:

"Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir. Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kripto para yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır."