Abone Ol

Borsadaki Çöküşün Arkasında Rusların Parası mı Var?

Borsa İstanbul'da yaşanan olağan dışı hareketlerin "Rusya'dan 128 milyar dolar" geliyor söylemi olduğu iddia edildi.

Borsadaki Çöküşün Arkasında Rusların Parası mı Var?

Borsada bir süredir dikkat çeken "olağan dışı" seyrin ardında "Rus parası" olduğu iddiası dile getirildi. 

Karar gazetesinde yer alana habere göre Rusya’nın kamu bankalarına yatıracağı 128 milyar dolar söylentileri bankacılık endeksini ateşledi. Bu hızla kamu bankları hisselerinde kaldıraçlı işlemler başladı. Bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise borsadaki yükselişe ilişkin olarak "Döviz kuru ve diğer emtialarda dengeli bir seyir var. Getirisi enflasyonun altında. Vatandaşlara şu an en çok getiriyi getiren Borsa İstanbul. Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık. Borsa İstanbul güvenle yatırım yapılan bir mecra" açıklamalarında bulundu.

SPK'nın ise yaşanan olağan dışı artışlara sessiz kalması pek çok ekonomistin tepkisine yol açtı. 

2 ay sonunda endekste çöküş başlayınca küçük yatırımcı büyük zarar etti. SPK'nın ise zor durumda kalan aracı kurumları kurtarmak için attığı adımlar tepkilere yol açtı.

"Finans tarihimizin en büyük borsa skandalı"
Gelecek Partili Serkan Özcan da borsadaki durumu sosyal medyadan paylaşarak “Nebati, göreviniz yatırım ve tasarruf için uygun iklimi yaratmak iken siz finans danışmanlığına giriştiniz! Sonuç finans tarihimizin en büyük borsa skandalı oldu! Bilmediğiniz konularda konuşarak küçük yatırımcının tasarruflarını alenen hiç ettiğinizi düşünüyor musunuz? Sebep olduklarınızdan ötürü istifa etmek geliyor mu hiç aklınıza? Bu spekülatörler başarılı olsalardı hepsi Monako’da yat alacaktı! Şimdi tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla bunların kurtarılıyor olması sizi ve kadrolarınızı hiç rahatsız etmiyor mu?

"Manipülatörleri kurtarmak gerekince mi aklınız başınıza geldi?"
Kamu bankalarının yöneticileri sizlere soruyorum:

Hisseleriniz aylardır sürünürken geri alım yapmadınız da manipülatörleri kurtarmak gerekince mi aklınız başınıza geldi? Siyasi saiklerle verilen kredi iddiaları ortadayken şimdi de borsada manipülatörleri mi kurtarıyorsunuz? Bürokratlara ve iş dünyasına sesleniyorum: Ekonomi yönetiminin kanunsuz taleplerine direnin. Gerekçelerini size yazılı talimatla vermelerini isteyin. Türkiye bir kabile devleti değildir! Bu ülke sahipsiz değildir! Dayanın, dik durun, bu ülke hakkettiği yönetime kavuşacak” ifadelerini kullandı.