Abone Ol

Borsa İstanbul'da Büyük Çöküş: Türk Şirketleri Sudan Ucuza Gidiyor

Morgan Stanley’in Küresel Getiriler Raporu’ndaki karşılaştırmada Borsa İstanbul, yüzde 27.83’lük değer kaybı ile Pakistan, Peru, Kolombiya, Tayland, Brezilya’nın ardından en son sırada yer aldı.

Borsa İstanbul'da Büyük Çöküş: Türk Şirketleri Sudan Ucuza Gidiyor

Ünlü finans kuruluşu Morgan Stanley’in 66 borsa karşılaştırmasında dolar bazında en fazla değer kaybeden ülke Türkiye oldu. Borsa İstanbul (BİST), yüzde 27.83’lük değer kaybı ile Pakistan, Peru, Kolombiya, Tayland, Brezilya’nın altında en son sırada yer aldı.

Cumhuriyet'in haberine göre Global yatırımcıların yakından izlediği sermaye endekslerinden Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksi ile her ülkenin borsasının dolar karşısındaki değerlerini karşılaştıran banka, 2021 Küresel Getiriler Raporu’nda değer kayıplarını sıraladı. MSCİ endeksini oluşturan liste hazırlanırken her ülkenin borsasındaki en önemli 10 şirket baz alınıyor. Türkiye Borsası’nda baz alınan şirketler şöyle;

“Koç Holding, FORD, Türkiye Cam ve Şişe Fabrikaları, Akbank, Garanti, ASELSAN, Ereğli Demir Çelik, BİM Birleşik Mağazaları, Turkcell, TÜPRAŞ.”

Rapora göre Borsa İstanbul endeksi aralık ayında 2 bin 400 seviyelerine çıkarak TL bazında tüm zamanların rekorunu kırsa da dolar bazında bakıldığında 2021’in ilk iki ve son çeyreklerinde değer kaybedip yalnızca üçüncü çeyrekte sadece yüzde 1.98 değer kazandı. Yıllık toplam kayıp ise yüzde 27.83’ü buldu.