Abone Ol

Bob Geldof: Atatürk’ün en Büyük Başarısı, Dini Devlet İşlerinden Ayırmaktı

Dünyaca ünlü İrlandalı sanatçı ve aktivist Sir Bob Geldof, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nde yaptığı konuşmada Atatürk ve laiklik vurgusunda bulunarak, “Türklerin, (Mustafa Kemal) Atatürk’ün en büyük başarısı, dini devlet işlerinden ayırmaktı" dedi.

Bob Geldof: Atatürk’ün en Büyük Başarısı, Dini Devlet İşlerinden Ayırmaktı

Geldof, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ilk gününde imzalı gitarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, "Bir Kira Bir Yuva" kampanyasına depremzedeler için bağışladı. Geldof, yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye her zaman hayranlık duydum. Türkiye her zaman yüzlerce nedenden dolayı benim ilgimi çekti. Her zaman önemli olmaya devam edecek. Coğrafi konumu çok önemli. Durmaksızın siyasal kasırganın içinde kapana kısıldığını söylemek mümkün. Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi, Orta Doğu’nun kışkırtıcı siyaseti ve Rusya’nın gangsterliğini düşündüğümüzde Türkiye çalkantılı bir siyaset ve ekonominin arasında kalıyor. Dünya bazı ülkeleri görmezden gelebilir ama Türkiye’yi asla görmezden gelemez” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ulusal yenilemeye en çok ihtiyacı olan ülkelerden birisi” 
Geldof, “Biz hepimiz, eski beklentilerin artık geçerli olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Artık bilinenler üzerinden politika üretilemiyor. Değişim her zaman kaygıyı artırır. Bu kongre de değişimi hedefliyor, farklı bir arayışla gelişim istiyor. Burada yapılanlar, Türkiye’yi yenilemek için bir çalışmadır. Türkiye’nin avantajları ve fırsatları çok. Bu avantajlar bizde yok. Daha iyileştirilmiş avantajlar var. Peki, yeni dünyayı nasıl bulacağız? Eğer tek bir insan kontrolü varsa ya da yasal düzenlemeleri tek kişi yapıyorsa bu zor olabilir” diye konuştu. 

“Vazgeçmek umutsuzluğa teslim olmaktır”
Geldof, şunları söyledi:

“71 yaşındayım ve dünyanın yaşadığı en tehlikeli zamanlardan birindeyiz. Dünyamızda her yerde gerçek tehlike var ve büyüyor, artıyor. Giderek yoğun bir hale geliyorlar. Depremler, pandemi, kuraklık, seller, nükleer savaş tehditleri, finansal krizler, gıda krizi, iklim krizi. Sonuçlarını ve eylemlerini zar zor anladığımız yeni teknolojiler var. Kültür savaşları ülkeleri kasıp kavuruyor. Dünya nüfusunun yüzde 70’ini yöneten otokratlar bu ortamdan memnunlar. Bu salon nefes alabildiğimiz, aklımızı koruyabildiğimiz bir salon. Denemeliyiz. Vazgeçmek umutsuzluğa teslim olmaktır. İnsan olmak için bazı çabalar gerekli.”  

“Atatürk, kaos varken farklı bir ülkenin hayalini kurdu”
Voltaire’in 18. yüzyılda insan aklına en çok etki eden unsurların iklim, devlet ve din söylemini hatırlatan Geldof, “Türklerin, Atatürk’ün en büyük başarısı, dini devlet işlerinden ayırmaktı.

Atatürk, bir ulusun kültürel güçlerini kullanarak, yeni dünyada çağdaş bir ekonomi aradı. Atatürk’ün büyük iç görüsü, bir ulusun geçmişin gölgesine ait olmasına izin vermemesiydi. Türkiye bu fikirden uzaklaşmamalı. Atatürk, bu topraklarda kaos varken burada farklı bir ülkenin hayalini kurdu. Toplum için neyin önemli olduğunu ortaya koyarak bütün ülke için radikal bir devrim gerçekleştirdi” dedi. 

Geldof, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Sayın başkan, ne yaparsanız yapın, başlayın. Çünkü cesarette akıl vardır, sihir vardır, güç vardır.  Bizim aklımız var, gücümüz var sihrimiz var.”