MedyaFaresi MedyaFaresi

Bir dürüm hayatını değiştirdi!

Manisa'daki bir özel hastanede görev yapan beslenme ve diyet uzmanı Ceyna Uysal, üniversite yıllarında kendisi gibi kilolu arkadaşlarıyla dürümüne girdiği iddianın ardından 50 kilo verdi.

Eklenme: 02 Kasım 2016 17:13 - Güncelleme: 02 Kasım 2016 17:15

65 kiloya düşen Ceyna Uysal, şimdi hastaları için çaba harcıyor.

Manisa Sekiz Eylül Hastanesi'nde beslenme ve diyet uzmanı olarak görev yapan Ceyna Uysal, verdiği kilolarla hastalarına örnek oldu. Uysal, üniversite yıllarının başında kendisi gibi iki kilolu arkadaşıyla zayıflama konusunda dürümüne iddiaya girdi.

Uysal azmi sayesinde, 115 kilodan, 65 kiloya kadar düştü. Yıllar içerisinde 50 kilo zayıflayan Uysal, bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme


Diyetitik Bölümü'nden mezun olup, beslenme ve diyet uzmanı olarak görev yapmaya başladı.

Kilolu bir çocukluk ve gençlik döneminin ardından 65 kiloya düşüp beslenme ve diyet uzmanı olan Uysal, tek amacının kilolu hastaların ameliyat olmadan zayıflamasını sağlamak olduğunu söyledi.

"Herkes benimle dalga geçiyordu"

Kilo vermenin aslında zor olmadığını ve vatandaşların da aşırı kilolarından korkmaması gerektiğini belirten Uysal, kilo problemi yaşayan kişilere de önerilerde bulundu.

Kilo vermede sağlıklı beslenme ve sporun önemine dikkat çeken Uysal, "Önceden herkes benimle dalga geçiyordu. Kilolarımdan etkilenerek, diyetisyen olmaya karar verdim. Üniversiteye başladığımda 115 kiloydum. Azmim saneyesinde iki arkadaşımla girdiğim iddia sonucunda 50 kilo birden verdim. Kilo verdikten sonra en yakın arkadaşlarım bile beni tanıyamaz oldu.

Kilo vermek için önce sağlam bir irade ile 'Ben kilo vereceğim' diyerek, olayı kafada bitirmemiz lazım. Bu konuda da sabırlı olmamız gerekiyor. Diyet ömürlük olmalı, öyle bir hafta içerisinde başlanan ve bitirilen diyetler şeklinde kesinlikle olmamalı. Özellikle spor yaşamımızın bir parçası haline getirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

DHA