Abone Ol

İsrafil Kurtcephe FETÖ'den gözaltına alındı

Akdeniz Üniversitesi'nin eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

İsrafil Kurtcephe FETÖ'den gözaltına alındı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Antalya'da gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla başlatılan operasyonda, Antalya Nöbetçi 4. Sulh Ceza Mahkemesince alınan arama kararıyla, polis ekipleri eski Rektör Kurtcephe'nin evine gitti.

Kurtcephe, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekiplerince gözaltına alındı.
Sağlık kontrolünden geçirilen Kurtcephe, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Kurtcephe'nin evinde detaylı arama yapıldığı belirtildi. Ağustos 2008 ile Kasım 2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü yapan Kurtcephe, o dönem hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle görevden uzaklaştırılmıştı.

KADRO KARŞILIĞI FUHUŞ PAZARLIĞI İDDİASI...

AÜ Rektörlüğü'ne 2008 yılında atanan ve 7 yıl bu görevi sürdüren 57 yaşındaki Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin yükselişi, görev süresinin bitimine 6 ay kala görevden alınması ve YÖK tarafından gerçekleştirilen soruşturmanın ardından memurluktan uzaklaştırılması ile son bulmuştu.

Kurtcephe’nin kadro vaadiyle bir personele fuhuş teklif ettiği iddialarının ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından soruşturma açılmıştı.

İSRAFİL KURTCEPHE KİMDİR?

1958 yılında Kahramanmaraş-Afşin’de doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Afşin’de tamamladı. Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde yaptı. 1981 yılında Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. 1982’de Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına muvazzaf subay olarak katıldı. 1982-1986 yıllarında Kuleli Askeri Lise’sinde Öğretmen teğmen olarak görev yaptı. 1986-1999 yılları arasında Kara Harp Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalıştı. 1990’da Yakınçağ Tarihi bilim doktoru, 1993’te de Yakınçağ Tarihi doçenti oldu. Aynı zamanda 1990-1999 yıllarında Kara Harp Okulu Tarih Grup Başkanlığı görevini yürüttü. Uzun yıllar bu okulda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Siyasi Tarih dersleri verdi. 1999’da Kara Harp Okulu’nda profesörlük kadrosu olmadığı için kendi isteği ile Kıdemli Binbaşı rütbesinde iken emekli oldu. Emeklilik sonrası 12 Mart 1999’da Akdeniz Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi Profesörü olarak göreve başladı. 1999-2004 arası Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini yaptı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih Kurulu ve Atatürkçülük Eğitim Merkezi üyesi olan, Türk-İtalyan İlişkileri, Kara Harp Okulu Tarihi, Kuleli Askeri Lisesi Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’ne ilişkin kitap ve makaleleri bulunan Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, 2008 yılında Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Fransızca bilen Kurtcephe, evli ve iki çocuk babasıdır.