Abone Ol

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'den flaş ikinci dalga uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının tamamen bitmediğine dikkati çekti ve “Henüz tedbirleri gevşetmek için uygun zamanda değiliz” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'den flaş ikinci dalga uyarısı

Tevfik Özlü, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda her gün 2 bine yakın kişinin Kovid-19’a yakalandığını, 100’e yakın kişinin de yaşamını yitirdiğini hatırlattı ve şunları yazdı:

Henüz yangını söndüremedik, kontrol altına aldık. Ardından soğutma yapmamız lazım ki, ikinci bir atak başlamasın. Caddeleri, sokakları doldurarak, alışveriş için marketlere hücum ederek sosyal mesafeyi ihlal etmeyelim. İftarı hane halkımızla yapalım.

Tedbirlere uyalım. İyi gidiyoruz ama gevşeyip, bugüne kadarki tüm emeklerimizi, çektiğimiz zahmetleri boşa çıkarmayalım.
Ramazan ve ertesindeki bayramda durumun iyi yönetilmesi durumunda normalleşme sürecinin başlayabileceğini belirten Özlü, “Ramazan ve bayram dolayısıyla oluşabilecek bulaşma risklerini iyi yönetebilirsek, hane halkı dışındakilerle teması önleyip, sosyal mesafeyi koruyabilirsek, bayram sonrasında normale dönmeye başlayabiliriz. Yoksa daha uzun süre beklemek durumunda kalabiliriz” dedi.

Özlü, tedbirlerin henüz gevşemesi için uygun bir zaman olmadığına dikkati çekerken de şu ifadeleri kullandı:

Başarabileceğimizi gördük, virüsü yenebileceğimizi anladık. Tedbirler işe yarıyor. Boşu boşuna evde kalmıyoruz. Şimdiye kadar kontrol altında yönettik salgını. Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha kısa zamanda ve çok daha az bedel ödeyerek salgının ilk atağını durduracak.

Bugüne kadar neleri yaparak, başarılı olduysak; aynen devam etmeliyiz. Henüz tedbirleri gevşetmek için uygun zamanda değiliz