Abone Ol

Beyaz Perdede Bergen Fırtınası: Batman'i İkiye Katladı

‘Bergen’in hasılatı 22 milyon 678 bin 859 liraya ulaşarak Batman'in hasılatını ikiye katladı.

Beyaz Perdede Bergen Fırtınası: Batman'i İkiye Katladı

4 Mart’ta vizyona giren ‘Bergen’in hasılatı  22 milyon 678 bin 859 liraya ulaştı. 1100 salonda gösterilen filmi 718 bin 43 sinemasever izledi.

Box Office Türkiye'nin verilerine göre aynı gün vizyona giren ‘The Batman’ ise 11 milyon 437 bin 154 lirada kaldı. 828 salonda gösterilen filmi 328 bin 680 kişi izledi.

Eski eşi Halis Serbest’in yüzüne kezzap dökerek yakmasının ardından 1989’da öldürdüğü Bergen’i Farah Zeynep Abdullah canlandırıyor. Erdal Beşikçioğlu ise Halis Serbest rolünde izleyiciyle buluşuyor. Oyuncu kadrosunda Tilbe Saran, Şebnem Sönmez, Ali Seçkiner, Nergis Öztürk, Ahmet Kayakesen, Nurcan Eren, Suzan Kardeş ve Arif Pişkin de yer alıyor. Senaryosunu Yıldız Bayazıt ve Sema Kaygusuz’un kaleme aldığı filmin yönetmenliğiniyse Mehmet Binay ve Caner Alper üstlendi.

BERGEN FİLMİ KONUSU NE?

Arabeskin unutulmayan seslerinden biri olan Bergen'in hayatını anlatan filmde, Bergen olarak bilinen Belgin'in Ankara'dan Adana'ya, oradan da yaşadığı aşkın ardından ebediyete uzanan öyküsünü anlatıyor.

1959 yılında Mersin'de yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelir Belgin. Anne ve babasının boşanması hayatını kökten bir biçimde değiştirir. Ankara'da yaşarken annesinden başka kimsesi yoktur, baba yoksunluğu içinde derin bir boşluk açar. Öte yandan, konservatuara girme başarısıyla katmerlenen gelecek umudu, ilk aşkı Abdullah'tan ayrılmasıyla yara alır. Ama onun en büyük gücü yeteneğidir. Ankara'nın prestijli mekânı Feyman Kulüp'te keşfedilmesiyle birlikte, parlayan genç bir yıldıza, Bergen'e dönüşür.

Ancak zamanın koşullarında yapılan kontratlar sebebiyle Bergen bir süre çalışmak için annesiyle birlikte Adana'ya gider. Adana’da çalıştığı müzikholde sahne ve müzik tarzını değiştirmek zorunda kalır. Daha sonra evleneceği Halis Serbest ile karşılaşmasıyla, manipülatif olaylar dizisinin içinde bulur kendini. Halis Serbest'le yaptığı evlilik ise düşlediğinin tersine Bergen'i hayattan koparır. Şiddet dolu günlerde tümüyle yalnızdır. Kariyerinin en güzel yerinde Halis Serbest'in kezzap saldırısına uğrayan Bergen bir gözünü kaybeder.

Bergen yaşadığı trajediye rağmen sahnelere döndüğünde, olağanüstü şarkıcılığıyla Türkiye çapında şöhretli bir şarkıcı olur. Halis'in tehdit, taciz ve şiddetle seyreden gerilimli ilişki, git-gellerle devam eder. Bergen hep korku içinde yaşar. Sonunda kesin bir biçimde Halis Serbest'ten kurtulduğunu düşündüğü bir yolculukta silahlı saldırıya uğrar. Annesinin ağır yaralandığı bu saldırıda Bergen hayatını kaybeder. Henüz 30 yaşındaki Bergen öldüğünde ise hem bir kurban hem de arabeskin kraliçesi olarak insanların kalplerine kazınmıştır.

BERGEN FİLMİ GERÇEK HİKAYE Mİ, UYARLAMA MI?

Güçlü oyuncu kadrosuyla beğeni toplayan Bergen filmi, tam adı Belgin Sarılmışer olan arabesk şarkıcısı Bergen'in gerçek hayat hikayesini konu ediniyor. Genç yaşta şarkıcı olduktan sonra 23 yaşında Halis Serbest ile evlenen Bergen, yaşadığı trajik olaylardan sonra 'Acıların Kadını' olarak anıldı.

Eşi Halis Serbest tarafından yüzüne kezzap atılması sonucu bir gözünü kaybeden, önce bıçaklanan daha sonra kurşunların hedefi olarak 30 yaşında hayatını kaybeden Bergen'in hikayesi, 21. yüzyılda dahi yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekiyor.