Abone Ol

Belediye protesto için 2 milyon liraya penguen siparişi verdi

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat’ın da katıldığı eylemde, hayvan severler, hayvanat bahçesini protesto etmek için kendilerini demir kafes içerisine kilitledi.

Belediye protesto için 2 milyon liraya penguen siparişi verdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından Sazova Parkı’na kurulan hayvanat bahçesini protesto etmek isteyen HAYTAP üyeleri Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde toplandı.

Belediye protesto için 2 milyon liraya penguen siparişi verdi - Resim: 1

Ayrıca, alışveriş merkezine gelenler hayvanat bahçesi ile ilgili görüşlerini ’Hayvanat hapishanelerini neden istemiyoruz?’ yazılı sandıklara yazıp, attı.

Belediye protesto için 2 milyon liraya penguen siparişi verdi - Resim: 2

HAYVANAT BAHÇESİNİ PROTESTO ETTİLER

HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, hayvanat bahçelerinin artık dünyada kabul görmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"İnanılacak gibi değil. Aziz Nesin’lik bir olay sanki. Türkiye’nin birçok önemli projesine el atmış Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir halkı görüp beğensin diye önce hayvanat hapishanesi kuruyor, sonra da buraya tanesi 165 bin liradan 10 penguen siparişi veriyor. Dile kolay toplamda yaklaşık 2 milyon lira. ’Hayvanat hapishaneleri’ hayvanlar için bir tutsaklık merkezi, belediyeler için ise cazibe merkezidir. Benzer hapishaneler maalesef Ankara, Aydın, Kayseri, Konya gibi kentlerde de belediyelerce hala yapım aşamasında ya da yapılmış bitmiş bile. Daha kapılarının önündeki sahipsiz kedi, köpek, eşek ve atlar için bile veteriner, ambulans hizmeti vermezken, yaban hayvanlarını demir kafes ardına koyup sergilemek modern dünyada artık kabul edilmiyor. Artık olan olmuş. Penguenler Eskişehir’e gelmiş durumda. Bu dakikadan sonra yapılacak iş belediye başkanının bu hata nedeniyle özür dilemesidir. Hayvanlara huzur ve mutluluk vermeyen hiçbir toplum kendisi de huzuru bulamayacaktır."