Abone Ol

Bayan X nasıl seks işçisi oldu?

Hollanda'da seks işçilerinin daha iyi şartlarda çalışması için bir proje geliştirildi. Yaşam Gücü projesi birçok hayat kadınına umut oldu. Kendisini "Bayan X" diye tanıtıyor. Hollanda'nın Eindhoven kentinde seks işçiliğini bırakan 50 genç kadından...

Bayan X nasıl seks işçisi oldu?

Borçlarını ödeyebilmek için seks işçiliğine başlamış. "Kısa bir süre yaparım, borçlarımı ödeyince bırakırım" diye düşünmüş.

Ancak başladığı yeni hayat, alkol ve uyuşturucu bağımlılığını da beraberinde getirmiş.

Ailesi ve arkadaş çevresiyle ilişkileri sona ermiş. Kendisine ve insanlara olan güvenini kaybetmiş.

Ancak, "Leger des Heils" adlı yardım kuruluşu tarafından başlatılan "Yaşama Gücü" adlı proje, birçok seks işçisi gibi Bayan X'in hayatını da tamamen değiştirmiş.

Eindhoven'da seks işçiliğini bırakmak isteyen kadınlara yardım etmek amacıyla geliştirilen "Yaşama Gücü Projesi" 2008 yılında başlamış.

Bugüne kadar çoğunluğu gençlerden oluşan 50 kadın, seks işçiliğini bırakmış. Proje kapsamında seks işçiler

Borçları yüzünden seks işçiliğine başlamış. "Bir geceden bir şey olmaz" diye düşünmüş. Ancak devamı gelmiş. Katlanabilmek için alkole başlamış. O da yetmemiş. Uyuşturucu bağımlısı olmuş. "Üç tane bağımlılığım vardı; alkol, uyuşturucu, para" diye anlatıyor.

Çevresinde kimsesi kalmamış. Evinin elektriği kesilmiş. Alışveriş yapacak parası dahi kalmamış. O sırada seks işçilerini kontrol eden birimin çalışanları, "Yaşama Gücü" projesinden söz etmişler.

Bayan X, "Bir çok sorunumu kolayca çözdüler. Ama en önemlisi her zaman konuşabileceğim birileri vardı. Bunlar bizim çalıştığımız dünyayı anlayan ve bizi yargılamayan kişilerdi" diyor.

"Yaşama Gücü Projesi", bu yılın başımda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı'ndan fazladan yardım almış.

Paranın bir kısmı ile hala çalışan ya da çalışmayı bırakmış seks işçileri için bir danışma merkezi oluşturulmuş.

Merkez, seks işçilerinin bilgilendirilmesi ve durumlarının iyileştirilmesi için onlara danışmanlık yapmayı amaçlıyor.

Proje yöneticisi Linda Gerard, seks iççilerine yeni bir bakış açısı sunmaya çalıştıklarını söylüyor. "Yeni bir iş bulabilmek de buna dahil. Seks işçiliğini bıraktıklarında ellerinde, CV'lerindeki koca delikten başka hiçbir şey kalmıyor" diyor. DHA

Amsterdam'da seks işçileri sokağa döküldü!