MedyaFaresi MedyaFaresi

Bahçeli'den sert yanıt: Başbakan'ın sözleri siyasi nezakete ters düştü

Kuzey Irak'ta yapılacak referandumun savaş sebebi sayılacağını söyleyen Bahçeli'ye Başbakan Yıldırım, "Biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bu yüzden savaş sebebi olmaz" karşılığını vermişti. Bahçeli bu sözlere yanıt verdi.

Eklenme: 26 Ağustos 2017 16:31 - Güncelleme: 26 Ağustos 2017 16:48

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şu açıklamayı yaptı:

"Irak’ın Kuzeyinde yapılması planlanan referandum milli güvenliğimiz ve devletin milletiyle bölünmez bütünlüğü açısından ertelenemez, örtülemez, geçiştirilemez tehlike ve feci sonuçlar içermektedir. Elbette bu referandum Kürdistan’ın inşa ve ihyası için sinsi bir ön çalışma, karanlık öncü hamledir.

Sayın Yıldırım’ın bizzat şahsımın, ülkemize yönelen tehlikelere karşı göstermiş olduğu yoruma aceleyle tepki gösterip aklınca düzeltme gereği duyması siyasi nezaket ve zarafete ters düşmüştür. Sayın Başbakan’ın bize parmak sallar gibi sözlerimizi düzeltme gayretine tevessül etmesi yanlıştır, Türkiye’nin milli hassasiyet ve hedeflerini savunan ortak görüşe zarar vermektedir.

Yanlışımızı bulmaya çalışanlara tavsiyem, çevremize bakmaları, büyüyen düşmanlıklara kafa yormaları, Türkiye’nin elini zayıflatmaktan, askeri ve siyasi yaptırımlarını zedelemekten uzak durmalarıdır."