MedyaFaresi MedyaFaresi

Başak Demirtaş'ın zor anları: Cezaevinden gelen telefonu açınca..

Başak Demirtaş, cezaevinden arayan eşi Selahattin Demirtaş'la "Coğrafya kader" belgeselinin çekimleri sırasında konuştu.

Eklenme: 20 Kasım 2020 16:55 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 17:14

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, 140journos'a konuştu. Zaman zaman duygusal anlara da sahne olan belgesele Demirtaş ile eşi arasındaki telefon konuşması damga vurdu.

Belgeselde eşinin gözaltına alınma anlarını anlatan Başak Demirtaş, gözyaşlarına hâkim olamadı. O anlarda aklına 38 yıl önce küçük bir kız çocuğuyken babasının eve düzenlenen baskınla gözaltına alınma anının aklına geldiğini söyleyen Demirtaş, "Annemle birebir aynı cümleleri kuruyorduk mesela. Benim yaşadığımı 38 yıl sonra kızlarımın da yaşayacağını hiç düşünememiştim, hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti" dedi

Çok zorlanıyorum" derken gözyaşlarına hakim olamayan Başak Demirtaş, "Korkudan küçük kızım Dılda ağlamaya başladı. Selahattin bir taraftan onu teselli etmeye çalışıyor, bir taraftan hazırlanıyor… Selahattin'le vedalaştık. En kısa sürede geleceğini söyledi" ifadelerini kullandı.

Belgeselde Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, kızları Delal ve Dılda ile yaptığı telefon görüşmesi de yer aldı. Konuşma sırasında Selahattin Demirtaş kızının doğum gününü kutladı. Cezaevinde kızının doğum günü için bisküviden pata yapacağını söylediği anda ise duygusallık tavan yaptı.